במערכת הביטחון מסכמים בסיפוק את התגלגלות האירועים הלילה לאור היקף המטרות האיראניות שהותקפו, לצד אפס נפגעים בצד הישראלי. הנחת העבודה המובילה היא שהסבב הנוכחי הסתיים, אך צפויים בעתיד סבבים עוצמתיים ומסוכנים יותר


בוידאו: השיגורים מסוריה. עוד סרטונים מאירועי הלילה תמצאו כאן

במערכת הביטחון מסכמים בסיפוק את אירועי הלילה בגיזרה הצפונית: מצד אחד, האיראנים הוציא אל הפועל נקמה חיוורת במיוחד, בדמות שיגור 20 רקטות שרובן התפוצצו בסוריה ואלה שלא – יורטו ע"י כיפת ברזל. מצד שני, הדבר אפשר לצה"ל לתקוף בנק מטרות משמעותי שהוכן מבעוד מועד.

ההערכה היא שסבב הלחימה הנוכחי הסתיים, אך צפויים סבבים נוספים בהמשך, סבבים שעלולים להיות עוצמתיים ומורכבים יותר. ההערכה בנוגע לסיומו של הסבב מתבססת על העובדה שהמתקפה האיראנית כוונה דווקא נגד בסיסים ומוצבים קרובים לגבול ולא נגד מטרות וריכוזי אוכלוסיה רחוקים יותר. חשוב לשים לב שגם תגובת צה"ל התמקדה בתשתיות איראניות ולא באנשי צבא, מפקדים וגורמי טרור.

"אנחנו צפויים לראות עוד ימי קרב. ההערכה במערכת הביטחון היא שנראה עוד ניסיונות של האירנים לפגוע בנו ועוד תגובות של ישראל, כפי שראינו בלילה האחרון. הם ניסו לפגוע בקו המוצבים הישראלי. הם הלכו על מטרות צבאיות ולא אזרחיות. הם שיגרו טילים באיכות וברמת דיוק בינונית מפאתי דמשק, כ-35 קילומטרים מרמת הגולן. לכן חלק מהטילים נפלו בשטח סורי ואלה שהצליחו לחצות לשטחנו יורטו. בשורה התחתונה, בכירים במערכת הביטחון אומרים בשבועות האחרונים שהם מכשירים את הקרקע לכל האפשרויות הנ"ל. מבחינתם, אם לפעול אז עכשיו, כל עוד הם חלשים בעוד ישראל מחזיקה במודיעין איכותי ויכולת לפגוע בהם בצורה משמעותית", מסביר הפרשן הצבאי של חברת החדשות, ניר דבורי.
//www.jdn.co.il/video/993380
הפרשן הצבאי יוסי מלמן כותב ב'מעריב' כי "בפעולה האיראנית היה איתות ברור לישראל, שמעבר לרצון לנקום ולהגיב ולא להותיר את הזירה לתקיפות חיל האוויר, אין להם כוונה להסלים ולהרחיב את העימות. את הכוונה הזו אפשר לסמך על סמך העובדות הבאות: ראשית, הרקטות שוגרו אך ורק לעבר בסיסים צבאיים – הן לא נורו נגד יישובים אזרחיים ברמת הגולן. לא נורו טילים ארוכי טווח, מהסוג שיש ברשות האיראנים, לעבר עומק שטחי ישראל בגליל או דרומה ממנו. ישראל מצידה מבינה גם היא את מגבלותיה ואת גבולות הזירה".

לדבריו, "הסוללות הסוריות נגד מטוסים הותקפו והושמדו, רק לאחר שהועברו אזהרות למשטר אסד, שהתעלם מהן. המערכות שלו ירו לעבר מטוסי חיל האוויר ולא פגעו בהן ומדובר צה"ל נמסר כי כל המטוסים הישראלים חזרו בשלום. ברור, כי שיחתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שנערכה אתמול במוסקבה, תורמת לריסון הישראלי. ישראל מבינה כי אסור לה לפגוע במשטר אסד, שהקרמלין רואה בו ובקיומו אינטרס עליון שלו".
//www.jdn.co.il/video/993393
"השאלה הגדולה היא, לאן הולכים מכאן. הכל תלוי בשני הצדדים: אם ישראל לא תבצע תקיפות תגובה בימים הקרובים, ובמקביל גם איראן לא תנסה להמשיך בשיגור הרקטות, הרי שהמצב לא ייצא מכלל שליטה, לפחות בטווח הזמן הקצר. ואולם, אם חילופי המהלומות, שהולכים ומתעצמים והופכים אינטנסיביים יותר ויותר, שני הצדדים בהחלט יכולים למצוא עצמם במצב שבו הם נקלעים לעימות צבאי רחב יותר. בשלב זה, נראה כי שניהם אינם רוצים בכך. שני הצדדים מכריזים בנחישות על כוונתם לשמור על האינטרסים שלהם – איראן אינה מתכוונת לסגת מסוריה, וישראל דבקה בעמדה כי לא תאפשר התבססות איראנית בשכנה מצפון", הוא מציין.

לסיכום הוא כותב: "צריך להבין, כי ישראל בעצם אינה מגדירה למה היא מתכוונת כשהיא אומרת שלא תאפשר התבססות כזו. במידה והכוונה היא נסיגה מוחלטת של הכוחות האיראנים מסוריה, בהם המליציות השיעיות המונהגות בידי יועצים צבאיים של איראן, מדובר במטרה לא ריאלית להשגה, ומשמעותה מלחמה. אם ישראל תסתפק בכך שכוחות איראן לא יימצאו בקרבת הגבול ברמת הגולן, לא יפרסו סוללות נגד מטוסים שיאיימו על חיל האוויר ובעצם על מרביתה של ישראל, וימנעו את חופש הפעולה של חיל האוויר ואולי גם איום על התעופה האזרחית ואם הן לא יציבו רקטות וטילי קרקע קרקע שיאיימו על מרבית שטחה של ישראל, הרי נראה שההנהגה הישראלית תוכל להשלים עם זה".

//www.jdn.co.il/breakingnews/993406