מועצת הביטחון של האו"ם תכננה להוציא גינוי להרג מתפרעי החמאס אתמול בגבול עם ישראל וקריאה לפתוח בחקירה בינלאומית, אך ארה"ב בלמה את המהלך ומנעה את פרסום ההודעה • הבושה: סנטורים יהודיים מהמפלגה הדמוקרטית הצדיקו את המהומות

ארצות הברית בלמה הלילה ניסיון לפרסם הודעה של מועצת הביטחון של האו"ם בתגובה להרג הפלסטינים אתמול. כוויית, הנציגה הערבית במועצת הביטחון, הפיצה בין הודעה שכללה גינוי לפעולות ישראל וקריאה לחקירה בינלאומית של אירועי היממה האחרונה. גורמים דיפלומטים אמרו כי ההצעה גינתה גם את הירי שגרם להרג הפלסטינים.

זו אינה הפעם הראשונה שארה"ב בולמת בשבועות האחרונים ניסיון לפרסם הודעה נגד מדיניות ישראל מטעם מועצת הביטחון, או לקיים דיון על ההתרחשויות בעזה. ממשל טראמפ הבהיר ביום שני כי הוא תומך לחלוטין במדיניות הישראלית בעזה וכי האחריות למקרי המוות הרבים ביממה החולפת מוטלת על חמאס. "לישראל יש זכות להגן על עצמה", אמר ראג' שאה, דובר הבית הלבן.

לעומת ממשל טראמפ, סנאטורים דמוקרטים בארה"ב נקטו בעמדה ביקורתית יותר כלפי ישראל. הסנאטור היהודי שהתמודד לתפקיד המועמד לנשיאות מטעם המפלגה, ברני סנדרס אמר כי "האלימות של חמאס אינה מצדיקה ירי ישראלי על אזרחים בלתי חמושים". סנדרס הוסיף כי על ישראל, ארה"ב, מצרים והרשות הפלסטינית לפעול יחדיו כדי לשים קץ למשבר ההומניטרי ברצועה. הסנאטורית דיאן פיינשטיין, המחוקקת היהודייה הוותיקה ביותר, אמרה כי האירועים בעזה "שוברים את הלב", וכי "המצב ההומניטרי בעזה נואש".

ראש הסי-אי-איי לשעבר, ג'ון ברנר, התייחס להרג הפלסטינים וטען כי "המוות בעזה הוא תוצאה של ההתעלמות של טראמפ ונתניהו מזכויות הפלסטינים וממולדתם". ברנן הוסיף: "באמצעות העברת השגרירות לירושלים, טראמפ משחק בפוליטיקה ומשמיד את תפקיד ארה"ב כמשכינת שלום. דור חדש של ישראלים/פלסטינים צריך לבודד את הקיצוניים כדי למצוא נתיב לשלום".

הבית הלבן הטיל את האחריות לאירועים בגבול עזה על חמאס. "אין הצדקה לפזיזות ולציניות שחמאס הציג בחדיקת אנשים לעסוק באלימות שחושפת אותם לסיכון נורא. כפי שמזכיר המדינה ציין, לישראל יש את הזכות להגן על עצמה", הצהיר בכיר בבית הלבן שקרא למציאת פתרונות ל"אתגרים ההומניטריים הרציניים שבפניהם עומדים הפלסטינים בעזה".

מלבד ארה"ב, גם אוסטרליה הצטרפה לדעה. ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול האשים גם הוא את חמאס ואמר בריאיון לתוכנית רדיו מקומית: "חמאס מחפש עימות ומנסה להתגרות בצה"ל. הם דוחקים אנשים למקום שבו סביר מאוד שהם ייפגעו מירי".

מנגד, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן המשיך לתקוף את ישראל על רקע האירועים וקישר אותם שוב להחלטת הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים. "מי שאחראי לשפיכות הדמים הם נתניהו וטראמפ", אמר ארדואן שהודיע על השבת השגרירים מישראל ומארה"ב בגלל הרג הפלסטינים.

אמש הודיעה טורקיה כי תחזיר את שגרירה בישראל בעקבות המהומות. הנשיא רג'פ טייפ ארדואן אמר בנאום שנשא אתמול כי "ישראל היא מדינת טרור שמבצעת רצח עם". בהודעת משרד החוץ הטורקי נמסר כי גם השגריר בוושינגטון נקרא להתייעצות. ממשלת טורקיה הכריזה על שלושה ימי אבל ועל כינוס ארגון המדינות האסלאמיות ביום שישי. ממשרד החוץ נמסר כי טרם התקבלה הודעה רשמית, ועל כן לא נמסרה התייחסות בשלב זה.

דרום אפריקה הודיעה אמש גם היא על החזרת השגריר להתייעצות. ממשלת דרום אפריקה גינתה בחריפות את "התוקפנות האלימה שהפעיל צה"ל בגבול עזה נגד מפגינים שלווים שמחו על העברתה הפרובוקטיבית של שגרירות ארצות הברית לירושלים". בהודעת משרד החוץ של דרום אפריקה נכתב כי "ההתקפה נגמרה במותם של עשרות ובפציעתם של אזרחים רבים. לאור המתקפה הישראלית, הוחלט להחזיר את השגריר סיסה נגומבנה". במשרד החוץ אישרו שקיבלו הודעה על זימונו של שגריר דרום אפריקה להתייעצויות, שייצא הלילה מישראל.

או"ם שמום: אירופה והערבים נגד ארה"ב וישראל בעקבות ההרוגים בעזה