סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, השתתף באירוע לציון 70 שנה לישראל: "אנחנו עומדים לצידה של ישראל כי סיבותיה הן סיבותינו, ערכיה הם ערכינו, מאבקה הוא מאבקנו. אנחנו עומדים לצידה של ישראל כי אנו מאמינים בנכון על פני הלא נכון"

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בירך הלילה את ישראל באירוע בוושינגטון לכבוד 70 שנה למדינת ישראל. פנס שיבח את מעבר השגרירות לירושלים כצעד להשגת שלום, הצהיר על עמידה בלתי מתפשרת של מדינתו לצד ישראל ודיבר שוב נגד הסכם הגרעין עם אירן.

"זהו כבוד גדול עבורי לקבל את ההכרה הייחודית הזו ממדינת ישראל", פתח פנס שהסביר כי הנשיא טראמפ לא הגיע לאירוע בשל מצבה הרפואי של אשתו (שעברה אתמול תהליך רפואי בבית החולים וצפויה להשתחרר לקראת סוף השבוע) וכי גם הוא מודה על הכבוד שניתן לו. בהמשך התייחס פנס להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואמר: "כפי שהנשיא טרומן עשה היסטוריה בזמנו, כך עשה טראמפ כעת. כמעט בדיוק 70 שנים לאחר לידתה מחדש של המדינה היהודית, נפתחה רשמית השגרירות האמריקנית בירושלים, בירתה של ישראל".

לאחר מכן דיבר סגן הנשיא על כך שההכרה בירושלים כבירת ישראל היא בחירה להכיר באמת ובעובדות על פני דמיון. "אמת היא הבסיס היחידי לשלום צודק וממושך", אמר. התקווה הכי גדולה שלנו היא שלום".

צילום: שגרירות ישראל בוושינגטון

לבסוף התייחס סגנו של טראמפ לסוגיית הגרעין ואירן ואמר כי ההסכם לא הביא לשלום ולעולם לא היה מביא אותו. "למעשה, התקפת הטילים חסרת התקדים של אירן על ישראל בשבוע שעבר, רק חיזקה את החלטת הנשיא", הוסיף. "תנו לי להבטיח לכם שארה"ב לעולם לא תאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני".

"אנו עומדים עם ישראל" בגלל שמטרתה היא מטרתנו, ערכיה – ערכינו והמאבק שלה הוא המאבק שלנו", אמר פנס לסיכום. אנו עומדים עם ישראל כי אנחנו מאמינים בטוב לעומת רע וחופש לעומת עריצות. 70 שנותיה של ישראל הם רק שביב ממה שעוד עתיד לבוא, לארה"ב ולישראל עתיד מזהיר יחד.

השגריר הישראלי רון דרמר אמר כי "הלילה זה הזדמנות למדינת ישראל להביע את תודתה. לישראל הכרת תודה עמוקה לעם האמריקאי, ללא תמיכתם, הקשר בין אמריקה לישראל לא היהיה כך היום".

הנשיא טראמפ אמר אתמול בנאום מצולם לרגל פתיחת השגרירות כי "בדיוק לפני 70 שנה, ארה"ב הכירה בישראל, היום אנחנו פותחים את השגרירות של ישראל בירושלים, מזל טוב. זה לקח זמן רב. כמעט אחרי הכרזת המדינה, ישראל קבעה את ירושלים כבירתה, בירתה של העם היהודי, שהיתה בירתו כבר בתקופה העתיקה. היום ירושלים היא מושבה של ממשלת ישראל, של בית המשפט העליון, ושל ראש הממשלה והנשיא. ישראל היא מדינה ריבונית, עם זכות לקבוע את בירתה. במשך שנים לא הכרנו במובן מאליו, שירושלים היא בירת ישראל. ב-6 בדצמבר, ארה"ב הכירה סוף סוף כבירתה האמיתית של ירושלים, היום אנחנו עושים את הצעד הבא בהכרה הזאת, ופותחים את הדרך לשנים הבאות. אנחנו עושים זאת באיחור של שנים רבות".

טראמפ הוסיף: "כפי שאמרתי אז, ואומר גם היום, התקווה של כולנו היא שהמהלך הזה יוביל לשלום, וארצות הברית רוצה שלום. נמשיך לתמוך בסטטוס קוו, ובמחויבות לשלום צודק בין הצדדים, בירושלים ובהר הבית. זהו ארה"ב, שתמיד תהיה הידידה של ישראל, ושותפתה לחירות ושלום. מאחלים לשגריר פרידמן בהצלחה בשגרירות היפיפייה בירושלים, ואנחנו מושיטים יד של ידידות – לישראל, לפלסטינים, לכולם. מי ייתן שאלוהים יברך את כולם, ואת ארצות הברית".

"יום אדיר לישראל וארה"ב": נחנכה שגרירות ארצות הברית בירושלים