הבוקר משרד החוץ כי הטורקים ביקשו גם מהקונסול הכללי הישראלי במדינתם לחזור ארצה. במקביל, השגריר הישראלי שגורש מוקדם יותר הושפל בשדה התעופה לעיני המצלמות. בתגובה זומן הממונה הטורקי בתל אביב לשיחת נזיפה

החרפה נוספת במשבר הדיפלומטי המתעצם בין אנקרה לירושלים: יממה לאחר שהורתה לגרש את השגריר הישראלי, מה שהוביל לתגובה ישראלית בדמות גירוש הקונסול הטורקי, הודיע הבוקר משרד החוץ כי הטורקים ביקשו גם מהקונסול הכללי הישראלי במדינתם לחזור ארצה.

במקביל, השגריר הישראלי שגורש מטורקיה, הושפל בשדה התעופה כשנאלץ לעבור בידוק ביטחוני משפיל. "מדובר בהשפלה מכוונת. העיתונאים הוזמנו לשדה והוכנסו לתוך השטח הסטרילי בטיסת טורקיש איירליינס שבו מבצעים בדיקת ביטחון ממש לפני העלייה למטוס", טען גורם ישראלי בכיר.

בתגובה הממונה הטורקי בתל אביב זומן למשרד החוץ לשיחת נזיפה שתתקיים בשעה 13:00. הממונה נחשב מספר 2 בנציגות הטורקית בישראל.

כזכור, ישראל הודיעה אתמול כי היא מגרשת את הקונסול הטורקי מירושלים לזמן בלתי מוגבל. ממשרד החוץ נמסר כי "הקונסול הטורקי בירושלים זומן אחר הצהריים לראש הטקס במשרד החוץ, והתבקש לחזור לארצו להתייעצויות לזמן מה".

הצעד התבצע בתגובה לכך שטורקיה גירשה את שגריר ישראל במדינה. משרד החוץ הטורקי זימן היום את שגריר ישראל באנקרה איתן נאה והודיע לו שהוא צריך לעזוב את המדינה. משרד החוץ הטורקי הכריז על השגריר נאה כאישיות בלתי רצויה במדינה.

אתמול הודיעה טורקיה כי היא מחזירה את השגרירים מארצות הברית ומישראל, והכריזה על שלושה ימי אבל בעקבות הרג 61 המפגינים הפלסטינים ברצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

זמן קצר קודם להודעה הישראלית אמר נשיא טורקיה על נתניהו כי "הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכבשה אנשים חסרי הגנה במשך יותר במשך יותר מ-60 שנה והפרה את החלטות האו"ם". הנשיא הטורקי אמר עוד כי "לנתניהו יש דם פלסטיני על ידיו והוא לא יכול לכסות על פשעיו בכך שהוא תוקף את טורקיה". "רוצה שיעור באנושיות?", שאל, קרא את עשרת הדיברות".

דברי ארדואן באו בתגובה לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו שכתב מוקדם יותר כי "ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".

הדברים של נתניהו באו בעקבות נאום שנשא אמש ארדואן בלונדון וכינה את ישראל "מדינת טרור". הוא הוסיף כי "המתקפה נגד המפגינים בעזה חושפת את פרצופה המכוער של ישראל – שמבצעת רצח עם בעזה".

בעקבות העימותים בין ישראל לטורקיה הורה שר החקלאות אורי אריאל על הקפאת ייבוא התוצרת החקלאית מטורקיה. "לא ניתן יד למדינה שמטיפה מוסר בצביעות כזו למדינת ישראל" אמר אריאל "כוחות הביטחון וחיילי צה"ל מגנים בחירוף נפש על תושבי ישראל. הנשיא ארדואן מטיף לעולם כולו בזמן שהוא מממן ארגוני טרור כמו החמאס. הגיעו מים עד נפש".