הפרקליטות צפויה לבצע השלמות חקירה בתיק 2000 בחלק הדן ב'חוק ישראל היום'. ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ איתן כבל ייחקרו, ח"כ לבני תזומן לעדות. המפנה בחקירה הגיע בעקבות מידע שמסר עד המדינה ניר חפץ

"לא ביבי – לא נוגעים" הכריז ראש הממשלה נתניהו במהלך כנס של מפלגת הליכוד וטען כי המשטרה לא חוקרת את שאר המעורבים בפרשיות כנדרש. בין השאר קבל נתניהו על כך שעלה שקידמו את 'חוק ישראל היום' לא נחקרו. החוק שמטרתו היה לסגור את עיתון, מה שהיה מטיב עם המתחרה – ידיעות אחרונות, לדברי נתניהו המקדמים של החוק זכו לסיקור אוהד בעיתון ידיעות אחרונות אך לא נחקרו על כך כנדרש או לא נחקרו בכלל.

הערב פורסם כי הפרקליטות דורשת השלמות חקירה ובין השאר ייחקר שוב יוזם החוק ח"כ איתן כבל. על פי הפרסום ב'כאן', היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר לפני כמה שבועות לפתוח מחדש את תיק 2000, שבו מעורב גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות מידע שהתקבל מעד המדינה ניר חפץ. במסגרת זו ייחקר נתניהו פעם נוספת בתיק.

ליאת בן ארי, פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, היא שהחליטה על פתיחת התיק בחלק הנוגע להליך חקיקת "חוק ישראל היום" ב-2014. בין היתר, יזומן גם ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) לחקירה, משום שעל פי ראיות חדשות שבידי הפרקליטות והמשטרה התגלו בעיות אמינות בגרסתו. ח"כ ציפי לבני ממפלגתו צפויה למסור עדות פתוחה.

המפנה בחקירה, כאמור, הגיע בעקבות עדויות, מסמכים והקלטות שמסר חפץ ושופכות אור חדש על הפרשה. בין היתר, עד המדינה הקליט את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ואת בנה יאיר.

לפני כשלושה שבועות פורסם כי הפרקליטות החלה בהשלמות חקירה בתיקים 1000 ו-2000, ובכלל זה לזמן עדים, בעקבות בקשה רשמית שהגישה הפרקליטות. זאת, בעקבות מידע שהתקבל מעדי מדינה שונים.

עד המדינה חפץ טען בעדותו כי היו אנשים נוספים שנתנו לזוג נתניהו מתנות פרט ארנון מילצ'ן או ג'יימס פאקר, וכי היו לזוג מגעים דומים עם גורמים נוספים. הטענות האלה מעלות חשד בפרקליטות כי גם בתיק 2000, שבו מעורב מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, עולה שאלה אם היו מקרים דומים בעבר.

ח"כ כבל העיד בפעם הראשונה בפרשה בינואר אשתקד ונתבקש להשיב על מספר שאלות כלליות באשר להתנהלות מאז שהעלה את הצעת חוק ישראל היום ב-2014 וכמובן בתקופה שלאחר מכן. כמו כן נתבקש להשיב האם ידע על הפגישות בין נתניהו למו"ל 'ידיעות אחרונות'.

ח"כ לבני היתה ממקדמות חוק "ישראל היום" בעודה שרת המשפטים, ובעבר אף הודתה כי שוחחה עם נוני מוזס לפני שקידמה את החוק. "נוני מוזס יודע את עמדתי ואני יודעת את עמדתו, אבל המקור לעמדתי לא קשור ל'מה עוזר כלכלית לעיתון אחר'. דיברתי עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, וקיבלתי חוות דעת שידיעות אחרונות הזמין שעסקה בהיתכנות הכלכלית, אבל הכל היה שקוף בוועדת השרים", אמרה לבני ב-2015.

צפו: "לא ביבי – לא נוגעים"

בתוך כך, אמש פורסם ב'חדשות 20' כי בכיר בפרקליטות אומר ש"החומרים שהגישה המשטרה בתיקי 1,000 ו-2,000 חלולים". לדבריו, "יש פערים גדולים בין אמירות לבין ראיות. חלק מהחומר הוא לא יותר מרכילות שלא תוכל לבוא בפני בית המשפט. אין ספק שחלק מהדברים מצריכים השלמת חקירה וגם אז, אני לא בטוח שיהיה במה להיאחז מבחינה משפטית".

עוד אמר הבכיר בראיון לערוץ 20 כי "יש בחומרים חלק שלא נחשף לציבור ופרטים שלא פורסמו עד היום, אך גם בהם אין לטעמי ראייה שיכולה להביא להרשעה…"אסור לזלזל בעבודת המשטרה. המשטרה בהחלט הקיפה את התיקים ובנתה מארז שלם ומורכב, אך בסופו של דבר תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא לבדוק את פנים האריזה וככל שנוברים פנימה, מתגלה קושי משפטי. יש צורך בבדיקות נוספות, בהשלמות. בכל מקרה, הסיפור הזה יימשך עוד חודשים".

"אתפלא מאוד אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כתב אישום בתיקי 1,000 ו-2,000", כך הבכיר.

מהפרקליטות נמסר בתגובה לדברים כי "התבטאויות אלה אינן מוכרות לנו, ובוודאי שאינן משקפות את עמדת הפרקליטות. חומרי החקירה מעובדים כעת בתהליך מקצועי ורק לאחריו תגבש הפרקליטות את עמדתה המקצועית לגבי הראיות, ולאחר מכן הדברים יועברו להכרעת היועץ המשפטי לממשלה כמקובל. כל אמירה אחרת בהקשר זה היא באחריות המפרסם בלבד".

//www.jdn.co.il/breakingnews/789832