מדוע ניסיונות השיקום של עזה כושלים? איזה ציון מגיע לצה"ל על תפקודו בגיזרה? האם על ישראל לאפשר הקמת אי מלאכותי מול חופי הרצועה? וכיצד אפשר להקל על מצוקת האבטלה מעבר לגבול? ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, עושה סדר


(בוידאו: תקיפת צה"ל ברצועת עזה, אתמול)

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, העניק הבוקר ראיון נרחב ל'רדיו ללא הפסקה' והתייחס בהרחבה למתיחות בין ישראל לחמאס. "החמאס נמצא היום באחת מנקודות השפל שלו, גם בגלל מצב הכלכלי ברצועה וגם במבחינה ביטחונית. הוא מאבד את הנכסים שלו וצה"ל שומר על כוח ההרתעה תוך תפקוד טוב", הוא אמר.

לדבריו, "בכל פרמטר שהוא חמאס נמצא במצב של חולשה והוא רוצה לצאת ממנו על ידי ניצול סוגיית העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. הוא זכה להישג בתודעה הבינלאומית אך שילם על כך מחיר כבד. הציבור שלהם שילם מחיר כבד לקראת כניסת הרמדאן ואני חושב שהם יצטרכו לחשוב פעמיים לפני שהם יהיו מוכנים לשלם את המחיר הזה שוב בהיעדר כל הישג אמיתי".
//www.jdn.co.il/breakingnews/996351
את ההתייחסות הישראלית לסוגיה משרטט כהן כך: "זו דילמה מאוד גדולה. מה לא עבד בהתגייסות ובהירתמות של הגורמים הבינלאומיים לבניית תשתיות ברצועת עזה? לא היה אינטרס ישראלי מובהק. יש כיום תמימות דעים בקרב ההנהגה הישראלית הביטחונית והמדינית שראוי לשקם ולשפר את המצב ברצועה למען רווחת התושבים בעזה ולמען ביטחון ישראל. מישהו צריך לשים המון כסף ולהשקיע וכנראה שבין הדיבורים למעשים יש פערים גדולים. חשוב לא לשכוח שישראל היא הגורם המרכזי הדוחף למען שיקום עזה כיום. אין חוסר במוצרים בעזה אלא חוסר במזומן. עבודה של העזתים בישראל תשפר את נושא האבטלה. בעקבות המצב העוין בין הצדדים אני חושב שלא נכון לעשות זאת כעת. אולי זה יהיה אפשרי עוד כמה חודשים כשהרוחות יירגעו ויהיה שיח טוב יותר".

"אנחנו בתקופה שלא הייתה לנו אף פעם, אנחנו נמצאים בהפסקת אש מתמשכת של ארבע שנים ללא נפגעים. ההנהגה של החמאס בעזה הם אנשים אכזריים אך ריאלים וניתן ללכת עמם בגישת המחוות מהצד שלהם ושלנו כמו חילופי שבויים ונעדרים. הבעיה היא שהם הולכים תמיד בגדול, גם דורשים נמל אווירי וגם דורשים נמל ימי, ישראל לא יכולה לאפשר את הדבר הזה", מציין כהן.
//www.jdn.co.il/breakingnews/996013
עוד מדברי כהן בראיון: "אני חשוב שבקונסטלציה מסוימת אחרי הרמדאן, כשתהיה אווירה של שקט ישראל תוכל לאפשר הוצאה של אנשים מעזה לירדן ללא מעבר דרכה. אנחנו יכולים לעשות את זה. העזתיים טוענים שהם סובלים מסגר וזה יכול להיות הפתרון. התנאים שיש להם בישראל לא ניתנים להם באף מדינות אחרות. אני בעד לפעול בכל המיזמים שניתנים בעזה ולא פוגעים בביטחון או באינטרס הלאומי של ישראל".

על היוזמה להקמת אי מלאכותי מול חופי עזה אומר כהן: "יש לבחון את הרעיון ולבדוק אם הוא עשוי לשפר את התחושה ואת מצבה הכלכלי של עזה. בנוסף לכך יש לבחון מי ישמור על האי הזה"

"אני מסכים עם כל מי שחושב שהמצב בעזה הוא בלתי הפיך כיום. ישראל איננה רוצה לחזור לעזה ולכבוש אותה, הרשות לא יכולה לעשות את זה, המצרים לא יעשו זאת וגם כח בינלאומי לא יעשה את זה".
//www.jdn.co.il/video/995430
//www.jdn.co.il/breakingnews/994943