לאחר שבוע סוער בגבול רצועת עזה, במערכת הביטחון פרוסים בכוננות גבוהה לקראת יום השישי הראשון של חודש הרמדאן, כאשר אלפי מוסלמים יעלו להר הבית. במערכת הביטחון הוחלט על שורת הקלות לפלסטינים ביהודה ושומרון ואזור ירושלים במהלך החודש

תקופת הרמדאן שהחלה ביום חמישי השבוע ידועה כמתוחה מבחינה ביטחונית במרחב יהודה ושומרון ובאזור ירושלים. למרות שאין התרעות לפיגועים, בצה"ל נערכים לתגבור הכוחות הסדירים של כלל החטיבות המרחביות באזור מחשש שחמאס וגורמים קיצוניים ינסו להסית את הציבור בגדה המערבית לבצע פיגועים נגד ישראל.

ההערכות הן כי הסיכוי לפיגועים בביצוע רשתות טרור ממוסדות הוא נמוך. עם זאת, שילוב בין הסתה ברשתות החברתיות ובתקשורת המסורתית, לבין המרכיב הדתי שמאחד את הציבור הפלסטיני, עלול להוביל לטרור בודדים בדמות פיגועי דקירה ודריסה. גם למקרים כאלו ערוכים בצה"ל ובשב"כ, זאת כדי למנוע אפשרות שמפגעים יחקו זה את זה – אם התופעה תתפרץ.

בהתאם להערכת המצב הביטחוני בשבוע שעבר, אישר שר הביטחון אביגדור ליברמן, יחד עם היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים בפיקוד אלוף כמיל אבו רוקון, שורה של צעדים אזרחיים לכבוד הרמדאן. לפי החלטת השר, פלסטינים תושבי יהודה ושומרון בעלי היתרים יוכלו לקיים ביקורי משפחות בישראל בין הימים ראשון עד חמישי ותתואם יציאה של פלסטינים מיהודה ושומרון לחו"ל דרך נתב"ג. כמו כן, ביום "עיד אל-פיטר", שמסמל את שבירת צום הרמדאן, תתאפשר כניסה לתפילות יום שישי בהר הבית.

אלוף אבו רוקון עדכן את בכירי הרשות הפלסטינית ואת גורמי הקהילה הבינלאומית על הצעדים והמחוות. בנוסף, קציני היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים קיימו אירועי הסברה לאוכלוסייה הפלסטינית ואף תידרכו את כלל הכוחות הפועלים בשטח על מועדי ומנהגי החודש המוסלמי. עוד הוחלט כי יוסרו חסמים בצירים ברחבי יהודה ושומרון על מנת להפחית את הלחץ בכבישים ולהקל על האוכלוסייה.

היום, לקראת יום השישי הראשון של חודש הרמדאן נערכים במערכת הביטחון בכוננות גבוה. כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה פרוסים בגבול רצועת עזה, ברחבי ירושלים וביהודה ושומרון. במזרח ירושלים ובסמטאות העיר העתיקה נפרסו כוחות רבים של משטרה ומשמר הגבול, זאת לקראת הגעתם של אלפי מוסלמים למסגדים. נכון לעכשיו אין התרעות חריגות מכל סוג שהוא, ולפי שעה אין כוונה להגביל כניסת מוסלמים להר הבית ואף לא לסנן הגעתם לירושלים.

עיקר ההיערכות מכוונת לפיזורם ולחשש מעימותים בשעות שלאחר מכן, בעיקר בכפרים ובשכונות סביב ירושלים ובשטחים. על אף שההערכה היא שההפגנות לא יצאו מכלל שליטה, במערכת הביטחון ערים לאפשרות שהעימותים האלימים בעזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים יבואו לידי ביטוי במסגדי הר הבית ובדרשות שנישאות שם. לכן עיקר ההיערכות המוגברת תישאר גם בחג השבועות.

הכוננות מגיעה על רקע קריאת חמאס לתושבי עזה מאתמול (חמישי) להגיע בהמוניהם להפגנות מול הגדר ולהסלים העימותים מול ישראל, זאת למרות ההבטחה לרגיעה. "קוראים לצעירים להשתתף בנחישות בעימותים בשישי מתוך כבוד להרוגים וחיזוק הלגיטימציה של ההתנגדות", נכתב באתר הארגון.