כבר שנים מקדמת עיריית ביתר עילית את קידומו של אזור התעשייה העירוני המוכנה "היער האנגלי". מיליוני שקלים הושקעו עד כה בתכנון ובהשגת האישורים השונים, אך מסיבה שאינה ברורה האישור "נתקע" בישורת האחרונה

מי מעכב את קידומו של אזור התעשייה החרדי של העיר ביתר עילית? כבר שנים מקדמת עיריית ביתר עילית את קידומו של אזור התעשייה העירוני המוכנה "היער האנגלי". מיליוני שקלים הושקעו עד כה בתכנון ובהשגת האישורים השונים, והוא עומד בפני הישורת האחרונה של אישור מועצת התכנון העליונה (מת"ע) במינהל האזרחי.

אלא ששם מסתבר, תקוע הפרויקט ב"הוראה מלמעלה". כבר מספר פעמים היה אישור אזור התעשייה על סדר היום של הועדה, אך הוצא ממנו ברגע האחרון. ביום רביעי השבוע, תתכנס שוב הוועדה, אך שוב – למרות כל הלחצים, ולמרות הבטחות העבר, נושא אזור התעשייה אינו מופיע בסדר היום.

לאור זאת, פנה רה"ע בדחיפות לנציגים החרדים בכנסת – שר הפנים הרב אריה דרעי, סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש ויו"ר ועדת הכספים הרב משה גפני, וביקש את התערבותם הדחופה: "אנו נתקלים כל העת במכשולים ומהמורות, המעכבים את קידומו של אזור תעשייה זה. חבל על כל יום. כל רגע עיכוב הוא נזק לטווח ארוך. האזור כולו צמא לבשורת תעסוקה גדולה זו".

יש לציין, כי מיליוני שקלים הושקעו עד כה בהקמתו של אזור התעשייה, שכבר אושר בידי כל הגורמים הרלוונטיים והוועדות השונות. העירייה אף שכרה משרד תכנון וניהול מוביל לקידום הפרויקט, העובד במרץ רב, במטרה לזרז את הקמת הפרויקט בפועל.

לדברי רה"ע, "אין צורך להכביר מילים על חשיבות הפרויקט לעיר ולציבור החרדי. אזור תעשייה שכזה, יהווה ספינת דגל ארצית בכל הקשר לקידום רווחתו של הציבור החרדי, מתן פתרונות תעסוקה אמיתיים, המתאימים לצרכיו ולאופיו של הציבור, ועצמאות כלכלית לרשויות בדירוג סוציו אקונומי נמוך".

"מסתבר", כותב רה"ע, "כי מאחורי המילים היפות של הממשלה על עידוד תעסוקת חרדים, אין שום כיסוי. ולעיתים אף להיפך – חבלה בידיים בתכניות פיתוח ותעסוקה לחרדים עליהם אנו עמלים שנים רבות".

בהתאם לכך מבקש רה"ע את התערבותם הדחופה לאישור אזור התעשייה כבר בישיבת הועדה הקרובה.

אזור התעשייה העתידי של ביתר עילית, המכונה "היער האנגלי", מתוכנן בשטח של כ-800 דונם. ע"פ התכנון הוא יכיל שילוב של סוגי עסקים שונים מענפי המסחר, התעשייה, הידע, ההכשרה ועוד, וצפוי להיות מוקד תעסוקה מרכזי, שיביא רווחה לא רק לתושבי ביתר עילית, אלא אף שגשוג ופריחה לאזור כולו.

מי שעוד נדרש לנושא הוא ח"כ ישראל אייכלר שפנה בנאום שנשא במליאת הכנסת לראש הממשלה ולשר הביטחון להורות על אישור מידי של הפרויקט לרווחת אלפי התושבים. "אני רוצה להביא לידיעתכם מקרה של צביעות מצערת שמתרחש ממש בימים אלו באחת הערים החרדיות החשובות בארץ. מזה שנים רבות מקדמת עיריית ביתר עילית את הקמתו של אזור תעשייה חדשני ועתידני בשם 'היער האנגלי'. העיר ביתר עילית אומנם מאוכלסת באחוז גבוה של ילדים קטנים אבל אם רוצים שהיא תצליח ותשגשג ולא תהיה עוד פרבר שינה של ירושלים ברור שצריך ליצור שם אזור תעשייה פורח. מדובר בתכנית של 800 דונם שהיו אמורים להכיל את כל סוגי העסקים, ענפי המסחר, התעשייה, המידע ההכשרה ועוד. עם הקמתו אמור המרכז להיות מקום תעסוקה מרכזי שיביא רווחה לא רק לתושבי ביתר עילית אלא לתושבי האזור כולו"

ח"כ הרב אייכלר הוסיף: "עד היום הושקעו מיליוני שקלים בתכנון דרך הוועדות השונות. העירייה שכרה משרד תכנון וניהול מוביל על מנת לקדם את הפרויקט בצורה רצינית ויעילה. ואכן, לפני מספר חודשים, הסתיימו ההליכים והפרויקט הגיע לישורת האחרונה של מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי. ושם בדיוק זה תקוע. בשנים קודמות הלעיטו אותנו בסיפורים על הוראות של ממשל אובמה, כביכול בגללו נמנעת המדינה לאשר פרויקטים כאלה. אלו תירוצים שאינם רלוונטיים היום. מספר פעמים התכנסה הוועדה כשהפרויקט היה על סדר יומה, וברגע האחרון, כמו בהוראה מלמעלה, הוא הוסר מסדר היום במסתוריות.

בדבריו חשף את הצביעות של הממשלה: "ביום רביעי השבוע תתכנס הוועדה שוב, וגם עכשיו הפרויקט אינו נמצא על השולחן. מצער להיווכח כי כל הדיבורים היפים של הממשלה על שילוב חרדים בעבודה הם יפים רק כשזה בא להתנגח נגד החרדים, נגד בני הישיבות, אבל כשמישהו מביא פתרון לאלפי חרדים, כמו הפרויקט של ראש עיריית ביתר עילית הרב מאיר רובינשטיין ואנשיו, לא רק שלא עוזרים לו, אלא גם מפריעים."

בסיום דבריו קרא לראש הממשלה ולשר הביטחון לאשר את הפרויקט כבר השבוע: "אני מבקש מראש הממשלה ומשר הביטחון להכניס מיד את פרויקט 'היער האנגלי' לסדר היום של הוועדה ביום רביעי ולאשר אותו לרווחת אלפי אזרחים שמשוועים לפרנסה. תהיו חזקים במעשים ולא רק בדיבורים