הפלסטינים פנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, בבקשה "לחקור את מעשיה של ישראל" בכל הנוגע להתנחלויות, רצועת עזה ולגניבת קרקעות. משרד החוץ: "הרשות הפלסטינית מנצלים את בית הדין למטרות פוליטיות במקום לקדם משא ומתן מדיני"

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי נפגש הבוקר (שלישי) עם התובעת הכללית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, כדי למסור לה בקשה "לחקור את מעשיה של ישראל" בכל הנוגע למפעל ההתנחלויות, למעשיה ברצועת עזה ולגניבת קרקעות. הרשות הפלסטינית דורשת בבקשה לרדוף משפטית את האחראים בישראל לכל הנושאים שהועלו.

במשרד החוץ בירושלים הגיבו כי "מדינת ישראל רואה בחומרה את ההפניה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי המהווה מהלך ציני שאינו תקף משפטית. הרשות הפלסטינית ממשיכה לנצל לרעה את בית הדין למטרות פוליטיות במקום לפעול לקידום משא ומתן מדיני".

עוד אמרו במשרד החוץ כי "מגוחך שהפלסטינים עושים זאת בזמן שהם ממשיכים להסית לטרור ולהשתמש בילדים ונשים כמגנים אנושיים במסווה לניסיונותיהם האלימים לפגוע בביטחון אזרחי ישראל. יודגש כי המהלך הפלסטיני אינו תקף מבחינה משפטית, ולבית הדין אין סמכות בנושא הישראלי-הפלסטיני מכיוון שישראל אינה מדינה חברה בבית הדין והרשות הפלסטינית אינה מדינה".

"ישראל מצפה מבית הדין והתובעת לא להיכנע ללחצים הפלסטינים ולא לאפשר לפלסטינים להביא לפוליטיזציה נוספת של בית הדין או להסיטו מהמנדט המקורי שלו. ישראל פועלת בהתאם למנגנוני בקרה וביקורת שיפוטית עצמאיים ויסודיים, כראוי למדינה דמוקרטית, ובהתאם לדין הבינלאומי".

ח"כ ענת ברקו, חברת ועדת חוץ וביטחון (הליכוד), הגיבה לפניית הרשות הפלסטינית לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, וכינתה אותה ניסיון "לכבס" טרור. "הנה עוד ניסיון עלוב של הפלסטינים לנסות ו'לכבס' את פעולות הטרור שלהם נגד ישראל", אמרה ברקו. "על מה בדיוק הם פונים לבית הדין בהאג? על האוויר והחמצן שהם מזהמים וגומרים לעצמם? על הציוד ההומניטרי שהם סירבו לקבל מאיתנו במעבר כרם שלום? על האזהרות שצה"ל חילק עבור תושבי עזה שלא להתקרב לפרמטר? על עפיפוני הנפץ מלאים בציורים של צלבי הקרס שהם שיגרו לנו מעזה?".

חברת הכנסת הוסיפה: "כדאי מאוד שבית הדין בהאג, יחד עם הקהילה הבינלאומית והאו"ם יתחילו להבין כי מדובר בטרור, נקודה. רוב הנפגעים על גבול עזה היו מחבלים בראשות החמאס, וזו עובדה. יש לגנות את החמאס, אשר להזכירכם ממומן על ידי איראן, ולהפסיק את מסע הדה-לגיטימציה של ישראל".

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר כי "פניית הפלסטינים להאג היא מהלך יח״צ נפסד, ציני וחסר כל תוקף מוסרי ומשפטי שרק יחריף את המתח והעוינות. במקום לדבוק באמת, בהמשך לנאומו האנטישמי אבו-מאזן ממשיך לברוח ממנה. הבדיקה הנדרשת היא לבחינת האסון ההומניטרי שהמיט חמאס על עזה ועל השימוש הציני שעושה בהם כמחסה לפעולות הטרור שלו".

עוד הוסיף ח"כ שמולי כי "‏הפשרה המדינית שאנו נכונים וצריכים לעשות מול הפלסטינים לעולם לא תבוא על חשבון צרכיה הבטחוניים של ישראל. חיילי צהל פעלו באופן נחוש וערכי ואנו מגבים אותם באופן מלא.במקום צעדים נמהרים וחסרי אחריות מוטב היה ששני הצדדים יפעלו לטובת האינטרס המשותף שמושתת על פתרון שתי המדינות ואין בלתו".

מאות הרוגים בסוריה? בית דין בהאג: "לסיים את האלימות בעזה"