צילום: פלאש 90

האיום עבד: נתניהו מבקש להאיץ את קידום חוק הגיוס

דיווח כי נתניהו פנה לליברמן בבקשה להאיץ את קידום חוק הגיוס בכדי למנוע משבר קואליציוני עם המפלגות החרדיות "אין מקום למשחקים פוליטיים". בשבוע שעבר הבהירו ביהדות התורה לנתניהו כי "בלי קידום חוק הגיוס, לא נהיה בקואליציה"

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

לאחר המכתב אותו שיגרו הנציגים החרדים לראש הממשלה בנימין נתניהו כי לו חוק הגיוס לא יקודם לא יוכלו להישאר בקואליציה, הערב מדווח יקי אדמקר באתר 'וואלה' כי לפי גורמים במפלגות החרדיות, ראש הממשלה ביקש להאיץ את העבודה על ניסוח חוק הגיוס המתוקן.

נתניהו שוחח בימים האחרונים עם שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן והבהיר כי "אין מקום למשחקים פוליטיים" בקידום החוק בכנסת.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לפרסום ומלשת שר הביטחון נמסר כי הוא אינו מתייחס לשיחותיו עם ראש הממשלה.

על פי הדיווח ב'וואלה', העבודה על חוק הגיוס החדש נמצאת בימים אלה בשלבי סיום. צוות מיוחד שהקים שר הביטחון לפני למעלה משלושה חודשים נמצא בניסוחים האחרונים על טיוטת הצעת החוק. לכשיסתיים ניסוחו, יעבור החוק לאישורו של הרמטכ"ל, שר הביטחון וגורמים פוליטיים נוספים. ליברמן הודה אתמול בישיבת סיעה כי "זה לקראת סיום. מדובר בניסוחים אחרונים. ההתרשמות שלי היא שהצוות פועל תחת גישה אחידה".

במכתב ששיגרו בשבוע שעבר לראש הממשלה ראשי סיעת יהדות התורה, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, כתבו לנתניהו כי "למרות טרדותיך הרבים, אנו מבקשים להסב את תשומת לבך, לדבר החשוב והיסודי אשר הוא יקר לנו מכל. אנו מסיימים כעת שלוש שנים מעת שנתכוננה ממשלה זו בראשותך. כזכור, בעת המשא ומתן הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד, היה לפנינו הנושא המרכזי שבלעדיו לא היינו חלק בקואליציה זו, והוא הסדרת מעמד בני הישיבות מול שלטונות הגיוס, ואכן ההסכם בינינו נחתם ברוח הדברים שאתה כתבת בפנינו, ובו נאמר: מדיניות הממשלה המוקמת בימים אלו, תפעל ברוח המדיניות שבמדינת היהודים לא יגבילו מכסה ללומדי תורה".

"דרישה זו בהסכם הקואליציוני באה כדי למחוק את הדרישה שנתקבלה בתיקון לחוק, ואכן בקואליציה שבראשותך תיקנה את החוק לפני כשנתיים, והשאירה שוב את הסמכות בידי שר הביטחון, לתת דיחוי משרות צבאי ללומדי תורה. לצערנו, בית המשפט העליון פסל את התיקון שהקואליציה הנוכחית עשתה לפני כשנתיים, וביטל את ההסדר הידוע מימי תקופת הממשלה הראשונה בראשות בן גוריון, עבור דרך כל הממשלות עד ימינו, שמאפשר ללומדי תורה לקבל דיחוי משירות צבאי".

"נכון שבג"ץ נתן אורכה של שנה – שמסתיים בספטמבר 2018 – ובמהלך מושב החורף שחלף, הנושא נידון בקרב מרכיבי הקואליציה, ולקראת סיום המושב עבר בכנסת בקריאה טרומית, חוק המסדיר מחדש את ההסדר של דחית שירות צבאי ללומדי תורה. בשלהי מושב החורף סוכם שבתוך שלושים יום מתחילת מושב הקיץ, יימשכו תהליכי החקיקה במטרה להביא לחקיקה סופית וקבועה, כולל כל הקריאות במליאת הכנסת שמאשרת את ההסדר הנ"ל, יצוין, כי שלושים יום אלו מסתיימים בימים הקרובים".

את מכתבם הם מסיימים עם ההבהרה הבאה: "כשלוחי דרבנן נצטווינו על ידי גדולי התורה והחסידות שליט"א שיש לזרז מיידית הליכי חקיקה, על מנת שהם יסתיימו במושב הכנסת של קיץ זה. למותר לציין כפי שנאמר בתחילה, לולא הסעיף שנקבע בהסכם קואליציוני בנושא מעמד בני הישיבות, לא היינו שותפים לקואליציה, וכך היא ההנחיה, גם לגבי העתיד".

בכינוס מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שהתכנסה לפני כשבועיים עם חברי הכנסת של הסיעה בכנסת הביעו האדמו"רים החברים במועצת גדולי התורה את דעתם כי למרות שמדובר בתקופה רגישה מבחינה ביטחונית, יש להמשיך ולקדם את חוק הגיוס – אותו פסל בג"ץ. האדמו"רים הורו לקדם את החוק עד לסיומה של מושב הקיץ של הכנסת.

גפני וליצמן במכתב לנתניהו: בלי קידום חוק הגיוס, לא נהיה בקואליציה

כינוס המועצת: להמשיך לקדם את חוק הגיוס למרות המצב הביטחוני

2 תגובות

נתניהו הזמין את המכתב ע"מ להראות שזה רק בגלל הלחץ של החרדים

מה משמח ב"בשורה". מישהו יודע מה החוק המתוקן הזה יכיל?
מה זה מתוקן, מבחינת מי זה מתוקן, מבחינת הבג"ץ שביטל את החוק הקודם כי הוא לא מסתפק באלפים בודדים כל שנה, הוא רוצה את כולם…
רבותי, תתפללו…

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן