100 טילי נ"מ - 0 פגיעות: הפרטים החדשים שגילה מפקד חיל האוויר על השימוש התקדימי של ישראל במטוסי ה-F35 נועדו להבהיר לאיראן, סוריה וגם לחיזבאללה: אין בכוחו של אף גורם צבאי לנטרל את חופש הפעולה של ישראל בשמי האזור

דבריו של מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, עוררו הד נרחב בכלי התקשורת השונים. אולם ההערכה היא שמטרתם: העברת מסר חד-משמעי לאיראן וגרורותיה באזור, לפיו העליונות האווירית של ישראל בעידן מטוסי החמקן גבוהה מאי פעם.

"הפרסום נועד להעביר מסר לשכנינו לפיו למרות שירו על מטוסי חיל האוויר 100 טילים, ישראל פועלת בסוריה באופן חופשי. לא במקרה פורסמה התמונה של המטוס בשמי ביירות, ומנגד לא במקרה לא הותרה לפרסום – בישראל לא רוצים להתגרות באיראנים", מסביר הפרשן אלון בן דוד.

הוא מדגיש כי "לא מדובר עדיין במטוס בתצורתו הסופית, אין לו את החימושים הישראלים שאמורים להתווסף אליו, וגם לא כל יכולות הלוחמה האלקטרונית, אך כעת הוא חלק מסדר הכוחות של חיל האוויר. התחושה בישראל היא שאם הכוחות האלה, עם התמיכה האמריקנית נגד איראן ועם הרוסים שלפי הערכה ישראלית מעוניינים גם הם בכך שאיראן תצא מסוריה, אפשר יהיה להרחיק את האיראנים מהמדינה החולקת גבול עם ישראל".

מפקד חיה"א חושף: "תקפנו עם F-35 פעמיים. האיראנים שיגרו 32 רקטות"


"לנורקין היו שני יעדים בדבריו. הראשון, לחלוק עם הקולגות שלו את הישגי חיל האוויר. אחרי שנתן סקירה אסטרטגית, הוא עבר לדבר על התפתחות החיל מ־48' ועד היום, והרחיב על השימוש שעושה חיל האוויר בכלי הנשק החדיש ביותר שלו. זאת היתה סקירה מקצועית לאנשי מקצוע, שגם אם היה בה אלמנט של "שופוני", הוא לא בלתי סביר בחוג המצומצם של מפקדי חילות אוויר מהעולם. בכל זאת, היו שם, בין השאר, מפקדי חילות האוויר של ארה"ב, בריטניה, גרמניה, איטליה, הודו וברזיל – שחיל האוויר הישראלי עומד איתם בשורה אחת (ולמעשה, מעל רובם)", כותב הבוקר יואב לימור בטור בעיתון 'ישראל היום'.

לדבריו, "היעד השני, ובעצם העיקרי, היה הציר הרדיקלי שבין טהרן, דמשק וביירות. הוא נועד לא רק להבהיר שיש לישראל נשק שאין לשום יריב שלה יכולת להתמודד איתו, משום שהיא לא רואה אותו, אלא שיש לה כלים "משני מציאות" שיאפשרו לה להתמודד בהצלחה עם כל מהלך תוקפני נגדה".

לימור מציין כי "ישראל אמנם נהנתה מיתרון איכותי כזה גם עד כה, שאפשר לה מרחב תמרון מלא. החריג של הפלת מטוס ה־F-16 בפברואר האחרון
נבע מתקלה, שלא מעידה על דבר – בוודאי לא על פגיעה בדומיננטיות המוחלטת של חיל האוויר במרחב, שבאה לידי ביטוי במאות פעולות בשנים האחרונות. אבל עכשיו, עם ה־F-35 בשורותיו, יש לחיל האוויר ממד אחר שהשפעותיו עתידות להדהד היטב באזור (וגם מעבר לו, למשל במוסקבה, שסביר שגם היא בוחנת בעניין את יכולת המערכות שלה להתמודד עם השחקן החדש בזירה)"

ועכשיו לתיעוד המלא: 'החמקנים' נוחתים בבסיס נבטים • וידאו וגלריה