דיווח: עליית מדרגה במאמצים להשגת הפסקת אש מול חמאס

שבוע לאחר מותם של 62 פלסטינים על הגדר, דיווחים כי ישנם הצעות להפסקת אש ארוכת טווח בין ישראל לחמאס. בתמורה להפסקה מוחלטת של ירי רקטות, חפירת מנהרות ופתרון לסוגיית השבויים והנעדרים, ישראל תקל על המעברים לעזה

על פי דיווח הערב ב'חדשות 10' ייתכן וישראל וחמאס בדרך להודנא (הפסקת אש ארוכת טווח) שתביא לפתרון המשבר ההומניטארי ברצועת עזה. על פי הדיווח, יש כעת שתי הצעות על השולחן אחת ממצרים ואחת מקטאר. בהצעות ישראל מוותרת על הדרישה לפירוז הרצועה והחזרת עזה לשליטת יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס.

על פי הדיווח ישראל דורשת הפסקה מוחלטת של ירי רקטות, הפסקה מוחלטת של חפירת מנהרות, שמירה על הפרימטר הביטחוני ופתרון לסוגיית השבויים והנעדרים. בתמורה, ישראל תקל משמעותית במעברים לעזה, כולל כניסת פרויקטים וסחורות לרצועה בתנאי שלא ישמשו להתעצמות, ואילו המצרים יאפשרו הקלות במעבר רפיח.

לדברי גורמים ערביים הודנא היא אינטרס גם של מדינות ערב המתונות וכי קהיר תיקח חלק בפיקוח על יישום ההסכם. עם זאת, הם הביעו חשש של שאבו מאזן והרשות הפלסטינית לא יתמכו בהסכם כי הדבר מיישם הסכם בין ישראל לחמאס ומתעלם מהרשות הפלסטינית. בתוך כך, בכאן דווח כי ישראל העבירה מסר מאיים לאבו מאזן, לפיו אם לא יעביר את המשכורות לפקידים ברצועת עזה, ישראל תקזז את כספי המסים שהיא מחזיקה אצלה עבור הרשות הפלסטינית.

הנושא של עזה מטריד גם את הממשל האמריקאי ועל פי דיווחים הם רוצים להשיג רגיעה בעזה ומענה למצב ההומניטארי. האמריקאים רוצים למצוא נתיב התקדמות בעזה עוד לפני הצגת מתווה השלום של הנשיא טראמפ והממשל האמריקאי לוחץ על מדינות ערב לומר פומבית שהאחריות למצב בעזה נופלת על חמאס.

ההצעות להודנא באות לאחר שבועות רצופים של עימותים על גדר הרצועה, שבשיאן נהרגו 62 בני אדם לפני כשבוע, ביום בו נפתחה השגרירות האמריקאית בירושלים.

בראיון בשבוע שעבר לרשת CBS, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי אין מקום לשיחות עם חמאס, ואמר כי "כל עוד הם מבקשים להשמיד אותנו, על מה נדבר?", והבהיר כי מנהיגי ארגון הטרור לא חסינים להתנקשויות.

אמש תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב תשתית טרור תת-קרקעית של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. כמו כן, שתי מטרות טרור של הכוח הימי של ארגון הטרור חמאס. התקיפות בוצעו בתגובה להצתת עמדה צבאית בשטח ישראל אתמול בבוקר על-ידי מספר מחבלים שחצו מרצועת עזה, וכן לאור המשך ניסיונות ההעברה של רחפנים ועפיפונים לשטח ישראל לצורכי טרור והבערת שטחים.

"ישראל תהרוג אותך": האיום המפורש של ישראל שהוביל להתקפלות חמאס

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו