צילום: יעקב כהן

ראשי זק"א ת"א נפגשו עם שגריר פולין והעבירו באמצעותו אגרת הקוראת לנשיא פולין להגביר את השמירה על בתי העלמין היהודיים

הפגישה התקיימה לקראת יציאת מתנדבי זק"א ת"א לפולין במסגרת מחזור ב' * על חברי המשלחת שהשתתפה בפגישה עם השגריר: רב הארגון הגר"י רוז'ה, המנכ"ל הרב צבי חסיד ומפקד זק"א ת"א חיים נוגלבלט

משלחת מתנדבי זק"א ת"א בראשות רב הארגון הגאון הרב יעקב רוז'ה, מנכ"ל הארגון הרב צבי חסיד ומפקד זק"א ת"א סנ"צ מ' חיים נוגלבלט נפגשה עם שגריר פולין בישראל מר מארק מגירובסקי בבית השגריר בתל אביב.
הפגישה נערכה לקראת יציאת מחזור ב' של מתנדבי זק"א תל אביב למסע לימודי בפולין ולאור לקחי המסע הראשון, בו עסקו המתנדבים באיתור ושימור קברים בבית העלמין החדש בקרקוב.
במהלך המפגש הועלו תובנות ורעיונות לגבי שמירה על בתי העלמין היהודיים הפזורים בפולין. השגריר סקר את ההשקעה של ממשלת הרפובליקה הפולנית לשמר את המורשת ואת זיכרון התרבות היהודים בהקמת מוזאונים ושמירה על מוצגים וערכים תרבותיים.
חברי משלחת זק"א מסרו לשגריר אגרת לנשיא פולין מר אנדז'יי דודה, בו פנייה נרגשת בנושא.
באגרת מרחיבה זק"א על מהות הארגון העוסק בשמירה על כבוד המת של כל אדם הנברא בצלם. ובין היתר נכתב בו: "בתאריך 17 ביוני 2018 יצאה משלחת מתנדבים מהארגון למסע לימודי בפולין, התרשמנו מהתפתחותה, שגשוגה וההיסטוריה המשותפת של שני העמים, אשר דורות חיו יחדיו ודמים בדמים נגעו בעת מלחמת העולם השנייה בה חרבה היהדות פולין.
התרגשנו גם מהודעת ממשלת פולין על השקעה כספית גדולה לשיקום בית הקברות "גנשא" בוורשא, שהוא בית הקברות היהודי הגדול ביותר בפולין. ועל כך תודה והערכה בשם העם היהודי.
יחד עם זאת, במהלך ביקורנו נחרדנו ממצבם העגום של בתי הקברות האחרים בפולין, אשר הם הזיכרון העוצמתי לעולם היהדות שחי ונבנה בפולין מאות בשנים. לדוגמא, בבית העלמין החדש שברחוב מיידובא בעיר קראקא, עיר חכמים וסופרים יהודים מלפני המלחמה, נקברו על פי ספרי הקהילה כ-18 אלף בני אדם וכיום ישנם כ-5 אלף מצבות בלבד, אשר רובם מטים ליפול, מתפוררים והכתב שעליהם מתבלה וכך נמחק זיכרון של דורות.
אנו פונים אל כבוד הנשיא, ומבקשים רגע לפני שיהיה מאוחר, להקדיש מאמץ לשמר ולתחזק את בתי העלמין הפזורים למאותיהם ברחבי המדינה. גם אלו שנמסרו לחזקתם של בני קהילת יהודי המקום שנותרה לפליטה, יש לחייבם להשקיע משאבים בשחזור, שימור ותחזוק הקברים ולא רק השבילים, אשר הם נכס היסטורי, דתי, תיירותי ואנושי ממדרגה ראשונה".
השגריר הודה לחברי המשלחת וציין כי הוא גאה בכך שבפולין כמעט ואין סממנים אנטישמיים ומתנדבי זק"א יכולים אף להסתובב עם האפודים הצהובים של הארגון ברחובות פולין ללא כל חשש. השגריר הבטיח להעביר את המסר לגורמים הרשמיים בפולין ולנשיא בעצמו. במשלחת לשגריר השתתפו, מדריך הקבוצה למסע הלימודי הפולין ישראל זילברברג מחב' "שבילים" וכן הסופר חנוך רובינשטיין העוסק בחקר ושימור בתי עלמין בפולין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *