אחת החוויות הכי זכורות לנו כילדים הם המשחקים. בין אם לשחק כדורגל עם חברים באוויר הפתוח, לרכב על אופניים, לשחק קלאס, תופסת או מחבואים ובין אם לשבת עם המשפחה ולבנות פאזלים לילדים או למבוגרים של מאות או של אלף חלקים

לשחק משחקים היה הדבר שאיחד אותנו, נתן לנו זמן איכות עם אנשים שאנחנו אוהבים ואפשר לנו להירגע מהלחץ והשגרה של חיי היום יום ופשוט ליהנות. וכיום, כמבוגרים אנחנו רואים את הילדים שלנו מול המסכים, טלביזיה, מחשב, סמארטפון, שקועים עם עצמם בתוך עולמם ומבקשים להעניק להם את החוויה שלנו ולהחזיר להם את הילדות.

אולי זה ישמע לילדים של היום קצת מוזר, אבל אפשר ליהנות גם בלי מסכים. ישנן אלטרנטיבות מלכדות ובריאות יותר, נטולות קרינה אבל עם הרבה מאוד הנאה. אחת האפשרויות הכי מדליקות, מהנות ומאתגרות להעניק זמן איכות נטולת מסכים, זה בנייה משותפת של פאזלים לילדים.

מדובר על שילוב אולטימטיבי של הנאה והנעה לחשיבה, זאת בשל העובדה שפאזלים ידועים בכך שהם מפתחים את המוח והחשיבה. בעת המשחק מקבלים הילדים ניסיון והבנה בביצוע אתגרים מורכבים, לראות את התמונה השלמה אשר מורכבת מפרטים ולקחת משימה מהשלב ההתחלתי ועד לסיומה.

עצם הישיבה מול חלקים מפוזרים, שיש לאתר אותם ולהרכיבם יחד, מאפשר להורים לתרגל מוטוריקה עדינה ולראות את הידיים הקטנות מרכיבות שני חלקים שמסתדרים לתמונה. כמו כן, העבודה על הפאזל מפתחת בילדים רכים ואפילו בילדים גדולים יותר, מיומנויות של חשיבה מרחבית ובעיקר קשב וריכוז.

לא משנה איזה פאזל בוחרים, אחד הדברים החשובים הוא להתאים את המשחק לגיל של הילדים. לפעוטות בני שנה ומעלה יש להעדיף לקנות פאזל הנדסי תלת מימדי העשוי מעץ כך שהפעוט יכול ללמוד להרכיב צורות שונות, תוך שמירה על בטיחות. לילדים בגילאי גן מומלץ לרכוש פאזל עם מספר חלקים יותר גדול אך שיתאים בהדפסו לתחומי העניין. לילדים בגילאי 7-10 או יותר מתאים פאזל מעט יותר מאתגר, בין אם מדובר על מספר חלקים רב או בצורה תלת מימדית, שיעניינו אותם וימשכו אותם להמשיך בבניה עד תום.

 

כאמור, עבור ההורים יש בהרכבת פאזל אלמנטים מהותיים גם מעבר לחוויית המשחק, אבל עבור הילדים זה בעיקר שאלה של פאן. לכל גיל יש את הפאזלים המתאימים להם ואין ילד שלא יתאהב. פאזלים לילדים מגיעים בשלל גדלים, תמונות ומותגים. החל מפאזל עם דמויות אהובות על פעוטות בגודל של 5 חלקים ועד פאזלים של 3000 חלקים לילדים גדולים ולילדים בנפשם.

התמונות של הפאזלים מגוונות וכוללות אין ספור אפשרויות, נופים, דמויות אהובות, עבודות אומנות, אטרקציות תיירותיות ועוד, גם החומרים מהם עשויים הפאזלים מגוונים. ישנם פאזלים העשויים מעץ, פלסטיק גמיש או קרטון קשיח. כל החומרים איכותיים ועומדים בתקנים מחמירים של ענף הצעצועים.

בנוסף למשחק עצמו וכל מה שמקבל הילד תוך כדי עשייה, יש בפאזלים גאפשרות ליהנות מהתוצר המוגמר גם לאחר המשחק. מי שלא רוצה להחזיר לקופסה על הפעם הבאה, יכול להדביק על קרטון, למסגר ולתלות לראווה, או מלכתחילה לבנות את הפאזל על שטיח ייחודי גמיש אשר ניתן לגלגל ולאחסן מבלי לפרק את היצירה.  כיום יש פאזלים מדליקים בשלושה מימדים אשר ניתן לבנות דגם D3 מרשים.