הנמכות תקרה הפכו בעשור האחרון לסטנדרט עד כדי כך שקשה למצוא מבנה כלשהו בלי הנמכת תקרה מסוג כזה או אחר. למרות העובדה שמדובר בעבודה נפוצה, יש כמה עקרונות שחשוב להכיר שיבטיחו התאמה מושלמת של העבודה לצורך שלכם ושיעזרו לכם לקבל את התמורה הטובה ביותר לכספכם

מהי הנמכת תקרה ומתי צריך אותה?

לפני שניגש לכללים, חשוב להבין תחילה מהי הנמכת תקרה מאחר שמדובר בתחום רחב למדי שכולל שלל פתרונות וטכניקות שמותאמות לצרכים שונים.

באופן כללי, הנמכה של תקרה כשמה היא – בנייה של שכבה נוספת (או מספר שכבות) של תקרה בצורה אופקית שמטרתה הסתרה או הנמכה לצרכים דקורטיביים או על מנת לתת מענה לבעיה טכנית.

המקרים שבהם עולה הצורך להנמיך תקרה מגוונים הן מבחינת המניע והן מבחינת הטכניקות שמשמשות אם כי כפי שניתן לראות בהמשך, השיטה הנפוצה והמומלצת במרבית המקרים היא הנמכת תקרה בגבס.

חיפוי בטון

האפשרות הראשונה היא גם הפשוטה ביותר במדרג העבודות אך יחד עם זאת גם אחת היעילות. מדובר בחיפוי של תקרות בטון או טיח.

זוהי טכניקה מעולה במקרים של גגות בטון או תקרות במצב רעוע שמצריכות תיקונים והחלקות של טיח.

באמצעות ציפוי של התקרה בלוחות גבס, אנו יוצרים תקרה חלקה ויפה למראה בפרק זמן קצר במיוחד תוך הימנעות מעבודות מורכבות ומלכלכות. יתרון נוסף ששווה לציין הוא המחיר הזול של עבודות החיפוי הללו.

הנמכת תקרה בחללים גבוהים

הנמכת תקרה בחללים גבוהים היא הבסיס לכל הנמכות התקרה. מדובר בפתרון פונקציונאלי שבא לתת מענה למקרים של חללים גבוהים.

שיטה זאת נפוצה במיוחד במבני תעשייה, בבתים עם גגות רעפים וגם בבתים פרטיים שבהם רוצים ליצור חלל נמוך יותר הן לצרכים דקורטיביים והן לצרכים שימושיים כגון שמירה על טמפרטורה נעימה, הוצאות מופחתות על חימום וקירור וכיוצא בזה.

הנמכת תקרה בחללים גבוהים נעשית במרבית המקרים באמצעות עבודות גבס הודות למחירן הזול, מהירות הביצוע והמראה המרהיב.

עיצוב תקרות צפות

תקרות צפות דומות מאוד להנמכות הרגילות אם כי הן נעשות במספר רבדים שיוצרים יחד תקרה מעוצבת ומרשימה במיוחד כפי שניתן לראות בתמונה.

תקרות צפות עשויות מגבס שמאפשר גמישות עיצובית גבוהה ומקובל להשלימן עם תאורה נסתרת וגלויה למראה מרשים עוד יותר.

הנמכה למזגן

הנמכת תקרה למזגן היא אחת הפעולות הנפוצות. מטרתה היא להסתיר את תעלות המיזוג המרכזי בבתים ובעסקים. גם הנמכת תקרה למזגן נעשית באמצעות גבס שמאפשר התאמה מושלמת לכל צורך במהירות ובמחיר זול באופן יחסי.

התקנת תקרה אקוסטית

תקרה אקוסטית שונה מכל השיטות והטכניקות שהוזכרו עד כה מהסיבה שמדובר בהתקנת משטחים של חומר מבודד ולא גבס.

תקרות אקוסטיות נפוצות במבני תעשיה ומשרדים ומספקים מענה מושלם להפחתת כמות הרעש, יצירת סביבת עבודה נעימה והנמכת התקרה בחללים גבוהים תוך הסתרת תשתיות חשמל, מים ומיזוג.

התקנת תקרה אקוסטית נעשית על ידי התקנת תשתית בצורת שתי וערב אשר עליה מרכיבים את האריחים הנבחרים תוך שילוב פתחי מיזוג והתקני תאורה שאת מיקומם יש לתכנן בשלב התחלתי.

כיום מגוון הדוגמאות של תקרה אקוסטית מאוד רחב וניתן להגיע לתוצאות מאוד מרשימות.

איך מנמיכים תקרה בגבס

אם אתם צריכים להנמיך תקרה, סביר כאמור להניח שתעשו את זה באמצעות עבודות גבס הודות לגמישות העיצובית, מהירות הביצוע והמחיר.

כדי להפיק את המרב, יש כמה דברים שחשוב להבין – כאלה שמשפיעים על המחיר, על האיכות ואפילו על בטיחות העבודה.

כמו כל עבודות הגבס, גם הנמכות תקרה מבוצעות בשלושה חלקים:

  1. התקנת שלד שמורכב מפרופילים עשויים פח מגולוון שעליהם מותקנים לוחות הגבס.
  2. לוחות גבס מתאימים עליהם נרחיב מיד.
  3. שפכטל וצבע שמטרתם מילוי החיבורים, החלקת הפינות וצביעת התקרה לגימור מושלם.

* במקרים מסויימים כמו הנמכות במבני תעשיה או גגות רעפים מומלץ לשקול בחיוב שימוש ביריעות מבודדות שיעזרו לשמור על טמפרטורה נעימה במבנה ויפחיתו את הוצאות החשמל לאורך זמן.

התאמת סוג הגבס

ישנם מספר סוגים של לוחות גבס שנבדלים האחד מן השני בצבע, הרכב החומרים והיכולות שלהם.

הנמכת תקרה תיעשה בדרך כלל באחד משלושת הסוגים הבאים:

גבס לבן – מדובר בגבס הבסיסי שמעבר למחירו הזול, מאפשר גמישות מאוד גבוהה ביצירת עיצובים, קימורים וכיוצא בזה.

גבס ירוק – כבד ויקר יותר מהגבס הלבן. היתרון שלו הוא בעמידות ללחות, מה שהופך אותו לבחירה הטבעית בחדרי אמבטיה ומקומות לחים אחרים.

גבס אדום – הגבס האדום מכיל חומרים מעכבי בעירה שהופכים אותו ליעיל במיוחד להתמודדות עם שריפות. במקומות רבים כמו מוסדות ועסקים יש חובה לעשות שימוש בגבס אדום משיקולים בטיחותיים.

שמירה על תקני בטיחות

המשמעות הבטיחותית אינה מסתכמת רק בסוג הגבס. חשוב לזכור שהנמכת תקרה משלבת סיכונים מסוגים שונים ואם לא נעשית באופן הנכון, עשויה להוביל לתוצאות הרסניות.

נשאלת השאלה מהו האופן הנכון? התשובה מצויה בהוראות שמפרסם מכון התקנים הישראלי שכוללים את סוגי הגבס, אופן בניית השלד, חומרי הגלם, מספר הברגים ועוד הוראות מחייבות שאולי לא ניתן להבחין בהן כלפי חוץ אך כאלה שיבטיחו את איכות העבודה והבטיחות שלה.

בהקשר זה חשוב לבחור רק בקבלן גבס מקצועי שעובד על פי התקנים הללו ובמקרה הצורך אף להיעזר בקונסטרוקטור שיפקח ויאשר את העבודה.

מומלץ לקבל הצעות מחיר על פי מפרט עבודה זהה כך שניתן יהיה להבטיח שכל ההצעות עומדות בתקני הבטיחות ושכולן שוות מבחינת כמות ואיכות החומרים.

כמה עולה להנמיך תקרת גבס?

המחיר של הנמכת תקרה בגבס משתנה בהתאם לסוג העבודה, ההיקף שלה והמורכבות. מומלץ לצפות במחירון עבודות גבס כדי לקבל הערכה בסיסית להשוואת הצעות מחיר בהמשך.