מכתב יידוע

.

משטרת ישראל אחראית על אכיפת החוקים ושמירת הסדר הציבורי בין כלל האזרחים במדינה. ככלל, בכל מקרה בו נודע למשטרה על חשד לביצוע עבירה, נפתחת חקירה על מנת לחקור את האירוע ולמצות את הדין עם מי שעבר על החוק.

המשטרה מוסמכת לסגור תיקים בעבירות מסוימות. אולם בחלק גדול מהמקרים, עם סיום החקירה תיק החקירה מועבר לחטיבת התביעות של משטרת ישראל או לפרקליטות לצורך בחינת חומר הראיות וקבלת החלטה על הגשת כתב אישום או סגירת התיק.

עם קבלת תיק החקירה, התביעה המשטרתית או הפרקליטות שולחת מכתב יידוע לחשוד – מכתב הודעה לפי סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982.

מהו מכתב יידוע

מכתב יידוע הוא מכתב שבמסגרתו נמסרת לחשוד הודעה כי תיק החקירה בו נחקר כחשוד הועבר לעיון התביעות וכי הוא רשאי לפנות לתביעות תוך 30 יום מיום קבלת מכתב היידוע בבקשה מנומקת להימנע מהגשת כתב אישום נגדו.

מכתב היידוע נועד אפוא להעניק לחשוד מידע בנוגע לסטטוס המעודכן של תיק החקירה וכן להעניק לחשוד הזדמנות לשכנע את הרשות התובעת שלא להגיש נגדו כתב אישום.

בשלב מהותי זה, של קבלת מכתב יידוע בנוגע להעברת התיק לעיון והחלטת הרשות התובעת והזכות לשימוע, מומלץ לפנות ללא דיחוי לקבלת ייעוץ וליווי משפטי של עו"ד פלילי.

מתי שולחים מכתב יידוע שני

בחלק מהעבירות, אם לאחר בחינת חומר הראיות שבתיק החקירה על ידי הרשות התובעת מתקבלת החלטה על העמדת החשוד לדין, על הרשות התובעת לעדכן בכך את החשוד באמצעות שליחת מכתב יידוע שני. מכתב יידוע שני כולל את ההודעה על העמדתו לדין של החשוד בכפוף לשימוע, וכן מפרט את עיקרי החשדות נגד החשוד.

קבלת ייעוץ וליווי משפטי מעורך דין פלילי

חשוד המקבל מכתב יידוע, מוכרח להתכונן לכל תרחיש באמצעות ליווי משפטי של עורך דין פלילי. מכתב היידוע משמש כנורת אזהרה עבור החשוד, כי עליו לפנות אל עו"ד מומחה בתחום על מנת להימנע מהליך פלילי והעמדה לדין.

ככלל, לכל חשוד העומד בפני הגשת כתב אישום על עבירת פשע, קיימת הזכות לנסות למנוע זאת במסגרת הליך של שימוע המתקיים במשרדי הרשות התובעת. זוהי הזדמנות מעולה עבור החשוד לשטוח את טענותיו המשפטיות והעובדתיות בנוגע לחפותו או בנוגע לנימוקים משמעותיים אחרים המצדיקים את סגירת התיק נגדו.

באמצעות ייצוג משפטי מקצועי כל חשוד יוכל לקבל את ההגנה הטובה ביותר כבר בקבלת מכתב היידוע הראשון, וכך להעלות את סיכויי השכנוע מול הפרקליטות על מנת שתימנע מהגשת כתב אישום נגדו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן