תעסו-קו, קו הסיוע למובטלים ולמחפשי עבודה של עמותת 'בעצמי' (ב- 2119*) מציין שנה לפעילותו במגזר החרדי, כש- 300 נשים וגברים מהמגזר כבר זכו לליווי, הכוונה ותמיכה בתהליך חיפוש העבודה.

לפני כשנה, השיקה עמותת ‘בעצמי’, המתמחה בסיוע לשילוב בעבודה, יחד עם 'מפת"ח' וקרן 'מוריס וויויאן וואהל', את ‘תעסו-קו- חרדים', קו סיוע טלפוני למובטלים ולמחפשי עבודה מהציבור החרדי, בנוסף לשירות תעסו-קו, הפועל בקרב הציבור הכללי. מאז ההשקה של 'תעסו-קו' לציבור החרדי פנו כ- 300 (!) נשים וגברים מהציבור החרדי לסיוע הקו
הפונים עברו ועוברים תהליך ליווי עם המלווים התעסוקתיים של הקו, המעניקים, ללא תשלום, ייעוץ, הדרכה אישית, ביצוע סימולציות לראיונות באופן מותאם לכל פונה. בשיחות טלפוניות, הנמשכות מספר שבועות, מגדירים הפונים, בסיוע המלווים התעסוקתיים את הצרכים המדוייקים, בודקים את השאיפות והמגבלות, ומבררים מה סוג העבודה המתאימה עבורם ביותר. לאחר שמתגבשת תכנית תעסוקתית, מכינים את קורות החיים, מתרגלים ראיונות עבודה, וזוכים לטיפים מקצועיים ואף הפניה לגורמי סיוע נוספים.
דבורה וידמן, ממודיעין עילית, העובדת כמקדמת תעסוקה ומרצה, ומתנדבת ב'תעסו-קו' כמלווה תעסוקתית מספרת: "אני מלווה נשים חרדיות, שמתקשרות מכל הארץ, גם מנקודות רחוקות מהמרכז. אם לא היה סיוע טלפוני, סביר שלא היו יכולות להיעזר. מגוון הנשים רחב: נשים בעלות הכשרה מקצועית שלא מוצאות עבודה, ונשים ללא הכשרה מקצועית שמתלבטות באיזה תחום לבחור.
החוויה מאוד מעצימה, מרגש לראות נשים עושות שינויים, ותוך שיחות בודדות, נמצאות במקום אחר ממנו התחילו. פתאום יש להן יוזמות, שנראו כל כך רחוקות, הן עושות צעדים שמפתיעים אותי לטובה.
למשל, ליוויתי את א' , אשה חרדית מהצפון, בת 41, שלא עבדה במשך שנים ופנתה ל'תעסו-קו' מרצון לחפש עבודה, אך עם הרבה חששות ואף יאוש. ל-א' תואר בחינוך ששכב במגירה, והקושי היה בעיקר במישור האישי, חשש מלעבוד בצוות ביקורתי, ולהתמודד עם בוסים לוחצים, ובכלל עם תהליך של חיפוש ודחייה- זה היה אחד הדברים המרכזיים בסיפור.
א' היא אמא לילדים קטנים, בין היתר ילדים עם צרכים מיוחדים, דבר שהוסיף למורכבות. עם זאת, היא היתה מלאת נכונות לעבוד ואף לשלם מחירים בכדי להיכנס לשוק התעסוקה, כולל נכונות לנסוע רחוק, ולעבוד עד שעות מאוחרות.
בתוך התהליך, שמעתי על החיים של א' והקושי שלה להתמודד עם ילד בעל צרכים מיוחדים, והתרשמתי מהיכולת שלה להתמודד עם אתגרים מורכבים. כחלק מהתהליך עשינו יחד תרגילים שעזרו לה לראות את נקודות החוזק, תחומים בהם חוותה הצלחות. שמעתי ממנה כיצד עזרה לילדיה להתקדם בלימודים כתוצאה מהידע שלה בחינוך, ומהיכולות האישיות שלה, עד שהצוות החינוכי בבתי הספר היה אחוז התפעלות. היה בה אמון רב ביכולות של ילדיה יחד עם ידע ורגישות לדעת מתי להרפות ולאפשר את המרחב. בשיחות עלה שא' עזרה לא רק לילדים הפרטיים שלה, אלא גם לילדים של חברות שלה.
משיחה לשיחה הרגשתי איך א' מגיעה עם אנרגיות יותר חיוביות, שמחה לשתף, ותוך שיחה על ההצלחות, התרגשה לגלות את כוחותיה, ולהגדיר הצלחות מתחום החינוך המיוחד שנעשו עם הילדים שלה, כהצלחה מקצועית. הייתי אחוזת התפעלות מהאופן בו היא מתמודדת עם החיים שלה, והמורכבות שלה, שידרתי לה את המסר הזה, מה שחיזק אותה עוד יותר.
לאורך התהליך חוותה א' דחייה משני מקומות עבודה – שתי משרות שחפצה בהן מאוד, ובכל זאת המשיכה ולא נשברה. בסופו של דבר התקבלה לעבודה כמחנכת כיתת חינוך מיוחד, תחום שהתאים ליכולות ולשאיפות שלה.
זו היתה עבורי חוויה עוצמתית, הרגשתי שעזרתי לה לחולל שינוי מאוד משמעותי בחייה, שהיה ממש חלק ממנה ורק היה צריך לפרוח החוצה, ושמחתי להיות השליחה הטובה." מסכמת דבורה.
תעסו-קו מופעל על ידי מתנדבים העוברים הכשרה לליווי תעסוקתי. ההתנדבות מתקיימת ממשרדי 'בעצמי' בתל אביב אחת לשבוע. אם אתם מעוניינים להתנדב בקו, כמלווים תעסוקתיים, פנו ל: Sharon@be-atzmi.org.il
אם גם אתם מעוניינים בסיוע לאורך תהליך חיפוש העבודה אתם מוזמנים ליצור קשר עם 'תעסו-קו' של עמותת ‘בעצמי’ בטלפון: 2119* השאירו הודעה במוקד, ואחד מהמלווים יחזור אליכם לתחילת התהליך שבסיומו בס”ד גם אתם תמצאו עבודה מתאימה! מוקד ההרשמה של “תעסו-קו” פועל 24 שעות ביממה, בימים א-ה.