בעקבות הצפי להמשך גל השריפות גם במהלך השבת הקרובה פרסמו רבני 'איחוד הצלה' הנחיות הלכתיות מיוחדות למתנדבים, כמו גם לציבור הרחב, באשר למותר והאסור בשעת שריפה

נערכים לשבת: סופת האש עקב גל ההצתות מכה בעוצמה במוקדים רבים ברחבי ישראל, ולקראת שבת בה צפוי לשרור מזג אוויר דומה, מתעוררות שאלות הלכתיות רבות בכל הקשור להתנהלות על פי ההלכה במצבי חירום במהלכה, בפרט לאור החשש הגדול מהמשך גל ההצתות וחשש מוחשי מסיכון חיי אדם.

בעקבות הסכנה של גל השריפות המשתולל בעוצמה ומכה עדיין בשעות אלו בחורשות ושדות העלולות לפגוע במקומות יישוב ומהוות סכנה לחיי אדם, נשיאות ההלכה של "איחוד הצלה" בראשות הגאונים  רבי עזריאל אויערבך שליט"א,  רבי שריאל רוזנברג שליט"א, רבי יהודה סילמן שליט"א ורבי אריה דביר שליט"א יוצאת בקריאה לציבור בכל רחבי הארץ כי "קיימת חובה להזניק את כוחות כיבוי האש בכל מקרה של שריפה באיזורים סמוכי יישוב, בחורש או במקומות שיש חשש שתתפשט האש. ומדגישים כי בכל מקרה של סכנת חיים מיידית, יש להתקשר גם במקביל למוקדי החירום- למכבי האש ובמקרה של חשש סכנה או מקרי חירום רפואי, גם למוקד איחוד הצלה 1221 להזנקת כוננים." "המציאות בימים אלו", הורו פוסקי ההלכה שליט"א "היא בכלל סכנה ובפרט שישנם בכל ריכוזי יישוב חוטי חשמל רבים וכן צוברי דלק ובלוני גז המהווים סכנה רבה ולכן לובה להזעיק עזרה בכל ספק פיקוח נפש".

באגף ההלכה של "איחוד הצלה" מבקשים גם מהתושבים המתגוררים באזורים רגישים בהם קיימים שטחי חורש או חלילה סיכון להצתה, להניח מראש בערב שבת טלפונים זמינים בבתי הכנסת, בכדי להיות ערוכים לכל מקרה חירום חלילה.ועדת רבני איחוד הצלה

באיחוד הצלה העלו בימים האחרונים את רמת הכוננות וערוכים למתן מענה מהיר ומיידי ככל שיידרשו בכל אירוע. מתנדבי יחידת האופנועים של איחוד הצלה הונחו להגביר את המענה עקב פקקי תנועה צפויים המקשים את ההגעה של רכבי החירום וההצלה. המתנדבים מאבטחים גם את פעילות כוחות החירום בזירות האירועים השונות של שריפות הענק.

 

אגף המבצעים של איחוד הצלה הנחה את אלפי המתנדבים ברחבי הארץ לתגבר את המענה המהיר גם לאירועי שגרה רפואיים עקב הצפי להגעה מאוחרת יותר של אמבולנסים עקב היותם עסוקים בפינוי נפגעים מאירועי השריפות ברחבי הארץ.

רבני הסניפים שליט"א בכל רחבי הארץ העבירו הנחיות לכלל מתנדבי החירום, כאשר הרבנים שליט"א יורו וידריכו את המתנדבים במקרה חירום ואירוע חריג ח"ו.