הושג סיכום בפרויקט הפארק באור יהודה, אך הרוכשים הראשונים בתכנית, שחויבו – בטעות פטאלית, שתוקנה לזוכים הבאים בהמשך – בהצמדה למדד תשומות הבנייה – עדיין לא מרוצים. "אנו מרכזים מכל חלקי הארץ זוכים שגילו את העוול והתכנית תתפוצץ"

זוכי ‘מחיר למשתכן’ בפרויקט הפארק באור יהודה שבו זכתה ‘גינדי’ כקבלן ביצוע למאות יחידות הדיור בו – עברו שבוע לא קל. המחאה על העובדה שגילו כי זמן ההמתנה לפרויקט הוא בין ארבע לחמש שנים, ועל העובדה שבשל זכייתם בדירות עוד לפני תיקון המכרז ע”י כחלון (לפני כארבעה חודשים. מדובר בטעות בניסוח החוזים שכללה את מדד תשומות הבנייה כחלק מההיטל שבו יישאו הדיירים עד לאכלוס. בעלייה האחרונה שעמדה על קרוב ל-4.5% נוספו עוד עשרות אלפי שקלים להוצאות הזוכים ה’מאושרים’) הלכה והתעצמה, והתקשורת העניקה רוח גבית לא מועטה.

גם היום (ו) אחרי שמשרד האוצר מדווח על הסדר, הזוכים עדיין לא מרוצים. בהודעת משרד האוצר נאמר: “בהנחיית שר האוצר, בימים האחרונים התקיימו דיונים בהשתתפות מטה הדיור, משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל, עיריית אור יהודה והיזם – גינדי, לבדיקת וליבון הסוגיות סביב פרויקט בית בפארק, באור יהודה. בדיונים, בין היתר, שמעו גם נציגים מהזוכים בפרויקט.
ביזנעס שימושי
“בתום הדיונים, נקבע כי הקבלן יתחיל בעבודות כבר במהלך החודש, מיד לאחר הוצאת היתר חפירה – הקדמה של למעלה מחצי שנה מכפי שנקבע מראש לתחילת העבודות. סיכום זה הושג הודות לנכונות ראש העירייה ליאת שוחט, להירתם לנושא, ולאפשר את הקדמת מסירת הקרקע ליזם ותחילת העבודות, וזאת בתמורה לביטחונות להם הסכים היזם.

“בנוסף, נקבע כי ההצמדה למדד תשומות הבניה לא תעלה על 30 חודשים החל מתחילת העבודות”.

כלומר, אם ‘תחילת העבודות’, כלשון ההודעה, תהיה בעוד שנה, או שנתיים, יהיה על הדיירים לשלם הצמדה למדד תשומות הבנייה במשך ארבע או חמש שנים. נראה, כי הזוכים הראשונים ב’מחיר למשתכן’ חתמו על חוזה גרוע והמחאה, אם תתפשט ותתעצם, עשויה לתפוס כותרות רבות בחודשים הקרובים.

“אנחנו לא מרוצים בלשון המעטה. “אנו מרכזים מכל חלקי הארץ זוכים שגילו את הדילים שנתפרו לטובת הקבלנים ושימור מחירי הדיור הגבוהים. כחלון תפר דיל עם הקבלנים כדי לשמר את מחירי הדיור הגבוהים”, אמר אחד הדיירים. “אבל בכל יום שעובר אני מרוצה – אנחנו מרוצים: מצטרפים אלינו עוד זוכים מכל רחבי הארץ במחיר למשתכן, שרואים את העוול הגדול שנעשה להם, והמחאה תתפוצץ עם כל מחיר למשתכן בפרצוף”.
מקור: http://bizzness.net/

מגדלים באוויר: על הטעויות והכשלים של תכנית 'מחיר למשתכן'


https://www.jdn.co.il/breakingnews/967691