התמונה באדיבות המכון החרדי לחקרי מדיניות

כך ישפיעו החוקים החדשים על המגזר החרדי בתחום הפיננסים

בנק ישראל ורשות המיסים יזמו שורה של חוקים והגבלות, שבחלקן לא פחות מאשר דרמטיות להתנהלות הכלכלית של הציבור החרדי

בעולם הכלכלי כולם מדברים על זה, אבל עכשיו זה כבר רשמי:

שנת 2019 הולכת להיות שנה דרמטית לציבור בישראל שבשנים האחרונות הגדיל את הצריכה הפרטית (חוץ ממשכנתאות) בכ-9 % לשנה מעבר לגידול הכלכלי הריאלי.

בנייר עמדה על המצב הכלכלי של הציבור החרדי, אותו כתב הרב ישראל גוטמן מומחה לכלכלת הבית ומנהל מחלקת משפחות במסילה לכלכלה נבונה, שליווה יותר מ-1450 משפחות ב-15 שנים האחרונות, מצביע על 8 תחומים עיקריים בהם חלו שינויים בשנה שנתיים האחרונות:

  1. משכנתאות (הכנסות מדווחות, החזר של עד 33 % מסך הכנסה פנויה ועוד). 2. גמחי"ם (הפטק"א וחוק הגמחי"ם שנמצא בישורת האחרונה). 3. ציינג'ים (דיווח על עיסקאות לרשויות המס). 4. העברות מחו"ל (הפטק"א, דיווח לרשויות, הבנקים ועוד). 5. עליה ברמת חיים (שלא בהתאם להכנסות). 6. דיור (עליית מחירים, חובת דיווח לרשויות המס מהיכן ההון העצמי לרכישה החל מ-1/1/19). 7. החוק לצימצום השימוש במזומן. 8. הפעלת מאגר נתוני אשראי.

 מומחי הכלכלה מגדירים את מה שעומד לקרות בשנה הקרובה ללא פחות מרעידת אדמה, שכן רבים וטובים התרגלו בשנים האחרונות לקחת הלוואות מעבר ליכולת ההחזרה שלהם. כמו"כ לא כולם הקפידו שלא יחזרו להם צ'קים או הוראות קבע.

 כבר היום עוד לפני החלת החוק לצמצום השימוש במזומן, רוכשי הדירות מתקשים לקבל משכנתאות מהבנק כל עוד הבנק לא קיבל הסבר המניח את הדעת מהיכן הגיע ההון העצמי לרכישה. עסקאות רבות מבוטלות או מתקשות לקבל משכנתא בשבועות האחרונים בעקבות כך.

רוכשי הדירות מחוייבים לדווח לרשויות המס החל מה1/1/19 מהיכן כל שקל שנלקח לרכישת הדירה. ללא דיווח, לא יוכל הרוכש לרשום את הדירה על שמו בטאבו ולכן הבנק לא מוכן לתת משכנתא על עיסקה כזו.

 

בנוסף מאגר האשראי שייפתח באפריל 2019 (סוף אדר ב') מסכרן את כל חברות האשראי והבנקים למידע על הלקוחות תחת קורת גג אחת. הבשורה הטובה שיש עוד 3 חודשים עד להפעלתה. הבשורה הרעה היא שהדיווחים נכנסו למאגר (שמפעילה חברת מטריקס שזכתה בהפעלתו לפני כשנה) החל ממאי 2016, זוהי נקודת אל חזור מבחינת משפחות רבות.

כולנו מכירים את חוק השקיות, עד שזה לא הגיע, לא האמנו שנשלם 10 אגו' על כל שקית, בסוף גם התרגלנו..

ניתן כמה דוגמאות למה שאמור לקרות:

הרב ישראל גוטמן בישיבה שהתקיימה במכון החרדי לחקרי מדיניות עם אנשי מחלקת המטבע של בנק ישראל
בדיון על השימוש במזומן בציבור החרדי לקראת חקיקת החוק

משפחת כהן משתכרת ב-10,000 ש"ח לחודש, מחתנת את הילד השלישי, עלויות החתונה כ-100,000 ש"ח. עד היום הם פנו לבנק או לחברת האשראי לקבל הלוואה בפריסה נוחה. הפעם הבנק יבדוק במאגר כמה הלוואות יש להם, כמה החזרים חודשיים יש להם כבר להלוואות קודמות או למשכנתאות, ואם יתברר שאין להם הכנסה פנויה סבירה, הם לא יקבלו את ההלוואה. כל התירוצים שיהיו להם שיש להם עוד הכנסות שאינן מדווחות ועוד לא יועילו. במקרה הגרוע הבנקאי ידווח לרשויות המס (עבירת מקור) על מה ששמע באוזניו (אין לו ברירה יש לו חובת דיווח).

 אצל משפחת לוי הסיפור קצת שונה, יש להם הכנסות די יפות, אבל בגלל בעיות תזרים / ניהול / חתונות ילדים (מחק את המיותר) מידי פעם חוזרת להם פה ושם הוראת קבע של השכר לימוד או הגמ"ח המקומי. כשהם יבואו בניסן השנה לבקש העלאת מסגרת או הלוואה קטנה בבנק כדי לעבור את הפסח בשלום, הבנק יבדוק במאגר (שכבר אסף את הנתונים החל ממאי 2016) ושם מדווח שחזרו להם כמה הוראות קבע (מעל 200 ש"ח) או צ'קים. הם יקבלו סירוב מהבנק במקרה הגרוע, ובמקרה הטוב יקבלו הלוואה בריביות של 11 % או יותר בגלל הדירוג השלילי שקיבלו.

לסיום, הציבור החרדי הולך להתכנס לאפשרויות האמיתיות שיש לו הן לצריכה השוטפת והן להתחייבויות לנישואי הילדים וזה הזמן של כולנו לקבל את הכלים הטובים ביותר שיש למומחי מסילה להגיע לשלווה כלכלית, לפרוס חובות בצורה הנכונה, לפני שיהיה מאוחר..

במסילה נערכים לשנה הקרובה ומתגברים באופן משמעותי את צוות המלווים ומנחי הסדנאות בארץ, על מנת לתת מענה מהיר למשפחות הרבות המצטרפות מידי יום לתוכנית הליווי האישי או הדיגיטאלי (ערכת זוזים).

לצפיה בערכת זוזים לחץ כאן

המוצר הוא המילה האחרונה בתחום והושקעו בו מאות אלפי שקלים בהפקה בלעדית.

רוכשי זוזים מספרים על התייעלות של בין 2000-4000 ש"ח לחודש..!

 

צור קשר עוד היום לבדיקת זכאות לתרומה מנדיב 02-5000-475 שלוחה 1. או לחץ כאן

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *