מכירים את המצב בו רואה החשבון אומר שלכם שהעסק שלכם רווחי אבל אתם אין לכם מושג לאיפה נעלם הכסף? כדי לדעת למה זה קורה חשוב להבחין בניהול הפיננסי של העסק בין ניהול התזרים לניהול הרווחיות

טור אורח: ישעיה ויסמן / המרכז החרדי לניהול

ישנם בעלי עסקים שתמיד יש להם כסף מזומן בכיס למרות שהעסק שלהם מפסיד, וישנם בעלי עסקים שככל שהם מרוויחים יותר כך יש להם פחות כסף בכיס.

למה זה כך?

איך זה אפשרי?

הכירו את המושג "תזרים מזומנים שלילי, מאוזן וחיובי!"

זה נשמע אולי מורכב, אבל נסביר את זה בצורה קלה ופשוטה:

לצורך המחשה נשתמש בדוגמא הבאה:

נניח ואתם בעלי קיוסק, הלקוחות משלמים לכם במזומן, ואתם משלמים לספקים שוטף + 30 (לאחר 30 יום מסוף החודש). הרי שגם אם אתם קונים פחית ב- 5 ש"ח ומוכרים אותו ב- 4 ש"ח, ואתם בעצם מפסידים על המוצר, למרות זאת  בתקופה הראשונה  יהיה לכם עדיין הרבה כסף בכיס, כי את התשלום שאתם מקבלים מהלקוחות אתם שומרים בכיס ועדיין לא מעבירים לספק.

למצב הזה אנו קוראים תזרים מזומנים חיובי.

המצב ההפוך הינו מצב בו שילמתם כבר את הכסף לספק אבל  הלקוח עדיין לא שילם לכם, במצב כזה גם אם מכרתם את המוצר ברווח עדיין יש לכם "חור בכיס." בתקופה הראשונה ככל שתמכרו יותר החור יגדל.

לתוכנית איפה הכסף – כל הכלים לניהול פיננסי בעסק לחץ כאן

בעסק עם 'תזרים מזומן חיובי' הסכנה היא שגם במצב והעסק מרוויח עלול להצטבר עם הזמן חוב סמוי לספקים, החוב הסמוי הופך לגלוי במקרה ונרצה למכור את העסק, או במקרה שנרצה לעבור לספק אחר עם תנאי תשלום פחות נוחים, ואז העסק עלול להיכנס למשבר.

בעסק עם תזרים מזומנים שלילי הבעיה עמוקה הרבה יותר, ככל שהעסק יצמח ויגדל הצורך שלו בגיוס אשראי גדל והולך, ולכן בעסק כזה, תהליך צמיחה לא מחושבת עלול להוביל את העסק לקריסה מהירה.

אז מה אנחנו עושים?

  1. 1. בודקים את אופי העסק שלנו ומבינים מהן הבעיות שלנו.
  2. 2. מנהלים מערכת תזרים בעסק כך שתהיה הפרדה בין "חישובי הרווחיות" לבין "ניהול התזרים."

"חישובי הרווחיות" אומרים לנו כמה הרווחנו.

"חישובי התזרים" אומרים לנו מה מצב הכסף.

ולכן יש להחזיק בעסק 2 מערכות נפרדות, אחת לניהול הרווחיות והשניה לניהול התזרים.

"הרבה הצלחה, והמון כסף!"

 הכותב הינו ישעיה ויסמן יועץ עסקי בכיר ומנכ"ל המרכז החרדי לניהול"

 

לתוכנית איפה הכסף – כל הכלים לניהול פיננסי בעסק לחץ כאן