שר האוצר משה כחלון חתם היום על צו להרחבת המכסים לייבוא חמאה לשנת 2019 ו-2020. כחלון: המהלך הכלכלי הכי נכון בעיניי הוא ביטול מלא של המכסות על החמאה אך בשל מגבלות ממשלת המעבר, צעדים כאלה לא אפשריים כרגע

שר האוצר משה כחלון חתם היום (ראשון) על צו להרחבת המכסים לייבוא חמאה לשנת 2019 ו-2020. מכסת החמאה הביתית היא 1,250 טון על פי צו תעריף המכס ותגדל ל-2750 טון, לאחר שהוגדל כבר ל-2,400 טון. מכסת הייבוא לחמאה תעשייתית על פי צו תעריף המס היא אפס טון לייבוא ותגדל ל3,500 טון פטור ממכס, לאחר שכבר גדלה ל-2,650.

מכתבו של השר כחלון

מכסת החמאה לישראל היא 1,250 טונות וכסת החמאה התעשייתית היא לפי צו המכס: אפס טונות. בישראל קיים מחסור חריף בחמאה כבר למעלה משנה, אחרי שטרה הפסיקה לשווק חמאה לצרכנים ותנובה לא עמדה בעומס והפחיתה את הכמויות שהיא משווקת לרשת. ברשתות נמכרות חמאות יבוא במחירי החמאה הישראלית המפוקחים, אך קשה מאוד להשיג אותן והצרכן הישראלי מעדיף את חמאת תנובה שאוזלת במהירות ברגע שמגיעה למקררים.

שר האוצר משה כחלון: "המהלך הכלכלי הכי נכון בעיניי הוא ביטול מלא של המכסות על החמאה אך בשל מגבלות ממשלת המעבר, צעדים כאלה לא אפשריים כרגע. מטרת הצו להגדלת המכסות הפטורות ממכס היא הגדלת כמות החמאה בשוק וצמצום המחסור הקיים בחנויות. בימינו אין כל סיבה שיהיה מחסור בחמאה, ובעתיד נצטרך לקבל החלטות משמעותיות בתחום כדי לוודא שהצרכן הישראלי לא יעמוד בפני מצבים כאלה שוב".