ירידה חדה של 22% בהתחלות הבניה

ברבעון השלישי של 2012 החלה בנייתן של 7791 כמות הדירות הנמוכה ביותר מאז הרבעון השני של שנת 2009 * גורמים בשוק הנדל"ן: מחירי הדירות ימשיכו לעלות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה אתמול (רביעי) את נתוני התחלות הבניה לרבעון השלישי של שנת 2012. על פי הנתונים ברבעון השלישי של 2012 החלה בנייתן של 7791 כמות הדירות הנמוכה ביותר מאז הרבעון השני של שנת 2009 מדובר בירידה של 22% בהשוואה לרבעון השני של שנת 2012. סה"כ בתשעת החודשים הראשונים של 2012 הוחל בבנייתן של כ-28,130 דירות חדשות במשק – ירידה של 19% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. יצויין כי בכל שנת 2011 החלה בנייתן של 45,613 יח"ד.

קרא עוד:

[postim]

שלשום (שלישי) התפרסמו הנתונים לגבי הביקושים לדירות חדשות לחודש אוקטובר ועל פי הנתונים למרות החגים בחודש אוקטובר נמכרו כ- 1730 דירות חדשות ויש עלייה של 3% בביקושים לדירות בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת. גורמים בשוק מציינים היום כי העלייה בביקושים, לצד הירידה בהתחלות הבניה וסביבת הריבית הנמוכה יביאו לעלייה במחירי הדירות.

עתיד משכנתאות: סביבת הריבית הנמוכה לצד ירידה במלאי הדירות תגביר את פעילות המשקיעים ותביא לעליית מחירי הדירות

עידן אלקבץ, מנכ"ל משותף בחברת עתיד משכנתאות המתמחה בניהול משכנתאות ומציין כי הירידה בהתחלות הבניה לצד היציבות בביקושים תביא לירידה עתידית במלאי הדירות. הירידה במלאי הדירות בסביבת ריבית נמוכה תעודד פעילות משקיעים ותביא לעליית מחירי הדירות. לדבריו כיום הריבית על המשכנתאות שמציעים בבנקים היא הריבית הנמוכה ביותר בהיסטוריה של ישראל ולכן למרות המגבלות שהטיל בנק ישראל על פעילות משקיעים , והדרישה להביא "מהבית " 50% מערך הדירה, המשקיעים ימצאו את הדרכים לממן את ההשקעה לאור הכדאיות הרבה שלה.

בנוסף צופה אלקבץ כי אותם אלפי זוגות צעירים שנפגעו ממגבלות בנק ישראל ואינם יכולים לרכוש דירה ידחקו לשוק השכירות ויגדילו יותר את הכדאיות של רכישת דירות לצרכי השכרה.

אלדר שיווק: בעיות המימון ומכרזים שנכשלים גורמים לירידה בהתחלות הבנייה

רוני כהן, מנכ"ל אלדר, המשווקת 60 פרויקטים ברחבי הארץ "לצערי ענף הנדל"ן סובל כיום ממספר בעיות הגורמות למרות הביקושים הרבים לירידה בהתחלות בנייה. ישנן שתי בעיות מרכזיות. הראשונה היא בעיית מימון שהמדינה עדיין לא מצאה לה פיתרון. ישנם קבלנים קטנים שיש להם קרקעות, הם רוצים להתחיל לבנות אך לא יכולים מכיוון שהבנקים הקשיחו את תנאי המימון והם מתקשים לקבל ליווי בנקאי לצורך בניית הפרויקט.

"הבעיה השנייה היא מכרזים של המינהל שנכשלים מכיוון שתנאי המכרז אינם עומדים בקנה אחד עם תנאי השוק או מתעכבים בגלל בעיות בירוקרטיות , אלה בעיות שניתן לפתור עם קצת תשומת לב וחשיבה של הממשלה. המשך הירידה בהתחלות הבנייה לצד היציבות בביקושים עשוי להביא להמשך העלייה של מחירי הדירות".

מצלאווי: נושא הדיור חייב לעלות לסדר היום הדחוף של הממשלה החדשה

סמי מצלאווי בעלים של חברת הבנייה הוותיקה מצלאווי אומר: "מדובר בנתונים ממש מדאיגים, אם המדינה לא תשנה מדיניות ולא תשחרר קרקעות בצורה מאסיבית ובמחירים הגיוניים הזוגות הצעירים והחיילים המשוחררים העתיד של המדינה שלנו ייזרק החוצה. מחירי הקרקעות נמצאים היום, גם ככה בקו העליון שלהם. היצע נמוך מוגבל ויקר של קרקעות יגרום לכך שהקבלנים יבנו דירות רק למשפרי דיור ובעלי יכולת כלכלית גבוהה. נושא הדיור חייב לעלות לסדר היום הדחוף של הממשלה החדשה אחרת שום דבר לא ישתנה".

מקור: פתרונט – הכל על נדל"ן לציבור החרדי

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן