צילום: pixabay

תחקיר חושף נתון מעצבן: כמה מס באמת משלמים העשירים בעולם?

פרו־פבליקה, גוף תחקירים עצמאי חשף כי בעוד האנשים העשירים בעולם רק מתעשרים יותר, הם משלמים פחות מיסים • בגלל ההבדל בין הון להכנסה, קיבל מנכ"ל אמזון, מעשירי העולם לפי פורבס, הטבת מס של 4,000 דולר • מס הכנסה בארה"ב חוקר מי הדליף את המסמכים
 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • חתונה ללא כלה?! עוד שבועיים היא מתחתנת ואין לה עדיין שמלה

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

התחקיר הבא שפורסם בארה"ב, מצליח לעורר את זעמם של אנשים רבים. הנתונים, למרות שהם לא כוללים שמות של ישראלים, נכונים גם אלינו. אם אתם מגיעים לעשירון העליון, כנראה שתשלמו הרבה פחות מס מהעשירונים הנמוכים יותר.

גוף העיתונאים החוקרים העצמאי פרו־פובליקה פרסם נתונים המתבססים על הדלפת מסמכים של נתוני מס ההכנסה של כמה מהאמריקאים העשירים ביותר. הנתונים מלמדים למשל, כי ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון והאיש העשיר בעולם, לא שילם פרוטה אחת מיסים בשנת 2007 ובשנת 2011.

אם לא די בכך, בשל העובדה שבשנת 2011 השקיע בזוס סכומים גבוהים יותר מהסכומים שהוא הרוויח, קיבל בזוס מארה"ב 4,000 דולר כהטבת מס עבור ילדיו. שווי ההון של בזוס בשנה זו הגיע ל־18 מיליארד דולר.

נתונים נוספים: בשנת 2008 לא שילם אילון מאסק סנט אחד של מיסים; ג'ורג' סורוס הצליח יותר מהם, ולא שילם מס במשך 3 שנים; וורן באפט שילם שיעור של 0.1% מס בין 2014 ל־2018. כלומר, 1 סנט על כל מאה דולר של רווח.

לא מדובר בהעלמות מס, אלא בעבודה נכונה לפי החוקים. בכל זאת, הנתונים מעוררים זעם אצל כל אזרח הגון שמרוויח הרבה פחות מהם, ומשלם מיסים גבוהים משמעותית.

איך זה קורה? התחקירנים מסבירים כי המיסוי הפדרלי בארה"ב חל על הכנסות ולא על התעשרות באמצעות נכסים – מוחשיים, דוגמת נדל"ן, יצירת אמנות או פריט אספנות שערכו עולה או כאלה שאינם מוחשיים, כמו מניות כמובן.

בעיתון הכלכלי גלובס ציינו כי כמה מומחי מס בארה"ב אומרים כי הניתוח של פרו-פבליקה מטעה ומבלבל בין מושגים שונים: הכנסה לעומת הון. מעצם טבעו מס ההכנסה גובה מס על הכנסה משכר וכן על הכנסה שהגיעה ממכירת מניות, דיבידנדים או השקעות אחרות שהתממשו, אך הוא אינו גובה מיסים על רווחים לא ממומשים או הערך "על הדף" של נכסים של אדם כזה או אחר.

בתוך כך, נציב מס הכנסה בארה"ב, צ'רלס רטיג אמר שמס ההכנסה חוקר את דליפת המידע לפרו־פובליקה: "אני יכול לאשר את קיומה של חקירה לגבי ההאשמות שמקור המידע בכתבה הזו הגיע מתוך שורות מס ההכנסה. לאחר שקראו את המאמר, נעשו התקשרויות לאנשים הראויים, כפי שהייתם מצפים והחוקרים יחקרו".

כתבות קשורות

2 תגובות

 1. התפקיד של מס הכנסה אינו לגנוב מהעשירים בלי כל סיבה ולתת לעניים. צריך לפרסם גם כמה העשירים כן שילמו בשאר השנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן