Noam Revkin Fenton/Flash90

מי צריך ביטקוין? המשנה לנגיד חשף בטעות: ישראל הנפיקה שקל דיגיטלי

אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל חשף בטעות כי ישראל כבר הנפיקה שקל דיגיטלי במסגרת פיילוט שנערך בנושא • לדבריו, "ביטקוין זה לא מערכת תשלומים וזה לא מטבע - במצב הטוב זה נכס פיננסי, ובמצב הפחות טוב זו הונאת פירמידה"
 • "לא מתאוששים מהאבל" אם הכלה בטור מרטיט

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, חשף בטעות כי בנק ישראל הנפיק מטבע דיגיטלי לטובת פיילוט פנימי ראשון לקראת הנפקה אפשרית של שקל דיגיטלי – כך נחשף היום (שני) בעיתון הכלכלי גלובס, על ידי גיא בן סימון.

לפי הדיווח, במסגרת מפגש שנערך לפני כשבועיים לבחינת הצורך בשקל דיגיטלי בישראל וההשלכות על המגזר הפיננסי אמר אביר, "חלק מההתלהבות של אנשים מחוץ לבנק לגבי הדוח שלנו על השקל הדיגיטלי, נובע מהתקווה שהמטבע הדיגיטלי יחסל את הבנקים. אני מצטער להגיד לכם אבל זה לא הולך לחסל את הבנקים, אף בנק מרכזי לא יכניס מטבע דיגיטלי במטרה הזו, לבנקים עדיין יהיה חלק חשוב בכל מערכת התשלומים שתעבור".

"הדבר השני שאולי יאכזב אתכם. מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי לא בא כהגנה כנגד הביטקוין, מה שאנו מדברים עליו זה מערכת תשלומים, ביטקוין זה לא מערכת תשלומים וזה לא מטבע – במצב הטוב זה נכס פיננסי, ובמצב הפחות טוב זו הונאת פירמידה".

אביר התייחס גם למלחמה בהון השחור: "השקל הדיגיטלי לא יהיה הסיבה למה אנשים יפסיקו להשתמש במזומן אם הם רוצים להעלים מס. מי שרוצה להעלים מס יעשה את זה, זה לא משנה שיש CBDC או שאין CBDC, כי הוא לא ישתמש בו. יש דרכים אחרות כדי לטפל בכל הנושא של הון שחור ופשיעה, ה-CBDC הוא לא התשובה לזה".

לדבריו, "אנחנו כבר לא במצב של מחקר, אנחנו במצב של יישום. זאת אולי הסיבה למה הנגיד שם אותי על הפרויקט. אני לא ממש טוב במחקר, אני לא יודע אם אני טוב ביישום אבל אני הרבה יותר טוב ביישום מאשר במחקר. בשנה האחרונה התחלנו בעצם לסגור את הפער, הנגיד שם כאחד היעדים האסטרטגים שלו את שיפור מערכת התשלומים והתחלנו עם הפצת התשתית שמאפשר את payment less contact. כל אחד יכול כבר להרגיש את ההבדל – כאילו שהוא נמצא בסופרמרקט באירופה ולא במזרח התיכון. התשתית החדשה גם מאפשרת את כניסת הארנקים הדיגיטליים. עכשיו אחד הדברים שאנחנו רואים שאנחנו באמצע של תהליך של כניסת technology disruptive (חדשנות מערערת), אנחנו לא יודעים מי הולכים להיות המנצחים כשנעשה את כל המעבר הזה, לא ברור האם זה יהיה הבנקים, חברות כרטיסי האשראי, הפינטק או חברות הטכנולוגיה הגדולות".

"אחד מהדוגמאות לכך, זה מה שקרה אחרי שאישרנו את הארנק הדיגיטלי של ביט, אז היה ביקורת 'מה פתאום אתם מאשרים את הארנק הדיגיטלי של ביט, הם מונופול' ובתוך חודש הגיע אפל פיי. כלומר, בחמש שנים הבאות הולכים להיות שינויים ואנחנו לא יודעים מה תהיה תמונת האקוסיסטם הסופית, אנחנו לא יודעים מי יהיו המנצחים, אך זה די ברור שהסביבה שנראה בעוד חמש שנים לא תהיה זהה לסביבה כיום".

כתבות קשורות

גנץ מחזיר את האופציה הצבאית: "ישראל מוכנה לתקיפה באיראן"
הגר"ד יוסף: כל המחשבות של אנשי הממשלה הם איך להשמיד את עולם הישיבות
דוד ביטן מוותר על החסינות: "שמו ינוקה בהליך המשפטי"
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
תיעוד מלבנון: ההרס שנגרם מתקיפת מטוסי חיל האוויר • צפו
תיעוד גלריה: זירת נפילת הרקטה בקריית שמונה והשריפה שפרצה במקום
נְצֹר לְשׁוֹנְךָ • שמירת הלשון היומי עם הרב מאיר נעמן
האדמו"ר מסאדיגורא לונדון בביקור אצל האדמו"ר מצאנז
ברקע קריאות "הצילו": תיעוד הרגעים הראשונים אחרי קריסת הבניין
מִצְהֲלוֹת חֲתָנִים • שבע ברכות לנין גאב"ד ירושלים
מזעזע: תפסו בשר מהרשות הפלסטינית עם חותמת כשרות מזוייפת של בד"ץ
בנט בהודעה קולית: "מי שמעל גיל 60 ועוד לא התחסן נמצא בסכנה מיוחדת"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן