פלאש 90

"אין סיכוי לעצור את עליות מחירי הדיור על ידי עצירת הביקוש לדירות"

נשיא התאחדות הקבלנים בדיון על מחירי הדיור בוועדת הכספים: "אנחנו צריכים לבנות 100 אלף דירות בשנה ואנחנו בונים 50 אלף בלבד. ממשלת השינוי צריכה לעשות שינוי מיידי בטיפול במשבר הדיור"
 • צפו: מרן שר התורה מתפלל על שמות התורמים לועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • להשקיע נכון ולהגיע מוכנים ליום הדין>>

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, אמר בדיון על מחירי הדיור הבוקר בוועדת הכספים: "הדיון הדגיש עד כמה המצב בשוק הדיור חמור. אנחנו נכפיל את האוכולוסיה בתוך 30 שנה ואנחנו צריכים לבנות את כל מה שנבנה פה ב-70 שנה – בתוך 30 שנה בלבד. אנחנו צריכים לבנות 100 אלף דירות בשנה ואנחנו בונים 50 אלף בלבד".

"ממשלת השינוי צריכה לעשות שינוי מיידי בטיפול במשבר הדיור. אין סיכוי לעצור את עליות מחירי הדיור על ידי עצירת הביקוש לדירות. אנשים צריכים מקום לגור בו והאוכלוסייה פה עומדת לצמוח במהירות שיא בשנים הבאות ויש להתאים את קצב הבנייה לזה. מה שקורה כרגע בשוק הדיור דומה למדף בסופרמרקט שאין במחסן יותר מוצרים למלא אותו".

סרוגו התייחס לנושא המחסור בדיור ציבורי ואמר: "יש לטפל בתחום הזה ויש להגדיר אותו 'דיור בר השגה' כפי שנעשה העולם. זה לא רק לעניים – יש צורך למצוא פתרונות דיור למגוון רחב של אוכלוסיות שכיום כבר ידם אינה משגת לרכוש דירה. בעניין זה צריך להפסיק את המלחמה במשקיעים כי כיום הם היחידים שמציעים דירות להשכרה ואין למי שלא יכול לקנות דירה לאן ללכת חוץ מלדירות שרכשו משקיעים".

מנכ"ל ההתאחדות, אמנון מרחב הציג את שורת הכשלים שמונעים בנייה: "יש פה בעיה של רמ"י בשיווק קרקע. גם אנשים פרטיים יצאו מהמשחק כי זו השקעה מצויינת לשבת על הקרקע. המדינה צריכה לתת תמריץ למכור קרקע פרטית. יש פה כשלים תכנוניים וקושי לייצר תשתיות שיתמכו בדירות. נציג מנהל התכנון שכח שלאחר אישור תוכנית בנייה של המדינה, מחכים כיום למשל ברמת גן 50 חודשים לאישורה בעיר. וועדה ממשלתית המליצה לפני שנתיים לאשר רישוי עצמי של האדריכל את הבנייה וזה יקצר בעשרה חודשים את האישור שכיום נמשך שנתיים. כולם חכמים להסתיר את הבעיות במקום לטפל בהן".

"צריך להבין את מהות התוספות של רגולציה בענף למחיר הדירה. מדובר על מעל 230 אלף שקל שנוספו למחיר הדירה בגלל כל מיני החלטות ותקנים שקיבלה המדינה. לא כל מה שרגולטור עושה זה לא נכון אבל צריך לקבל מושג על המשמעות. המרוויח הגדול ממכירת דירות היא מדינת ישראל שמקבלת 60% ממחיר הדירה על כל דירה שנבנית פה".

מרחב התייחס לדברים של חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי: "ביבס צודק אין לתשתיות לקלוט דירות. אבל העיריות חייבות להפסיק את עצירת תוכניות בוועדות מקומיות. למשל תראו את הדיון שעלה על הארכת תמ"א 38 שחשובה ביותר כפי שהחליטה שרת הפנים איילת שקד. תמ"א 38 חייבת לקרות גם בפריפריה, וזה יקרה אם המדינה תקבל הצעתנו לביצוע טקס-קרדיט, הטבות מס למי שיבנה בפריפריה".

מרחב הציג שורת כלים שעל המדינה לייצר לעידוד בנייה: "יש להגדיל את היצע הדירות באמצעות הצעדים הבאים: יש להביא לכאן מיידית 30 אלף עובדי בניין זרים במקצועות הרטובים, שבהם ישראלים לא מוכנים לעבוד – הם ייבנו את בסיס הבניינים וייצרו מעל 60 אלף מקומות עבודה חדשים לישראלים בעבודות הגמר. ללא הבאתם לא ניתן להגדיל את התחלות הבניה. הממשלה צריכה להתחיל בשיווק מאסיבי של קרקעות מדינה בכל הארץ, כולל באיזורי הביקוש, ולתמרץ בהקלות מס לתקופה מוגבלת מכירת קרקע פרטית. בנוסף, הממשלה צריכה לתמרץ כלכלית רשויות מקומיות שיאשרו תוספת יחידות דיור בהתחדשות עירונית ולהפחית את חסם הבירוקרטיה הכבד התחלות בנייה על ידי אישור 'רישוי עצמי' של היתרי בנייה על ידי אדריכלים פרטיים וקיצור הליכי התכנון בוועדות המחוזיות ובותמ"ל".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

אתרוג בלי בלעטל והדסים משולשים: בירושלים בוחרים ארבעת המינים • תיעוד
רגעי אימה: האבא רץ אחרי הכובע - עגלת התינוק הידרדרה לכביש • תיעוד
יום טוב טאנץ! שיע פריד ובעלי המנגנים באלבום מתנה לתורמים של בעלזא
התושבים שמעו פיצוץ: פינוי דיירים בשל חשש לקריסת מבנה בחיפה • צפו
המלחמה על רפורמת הכשרות: ח"כ אבי מעוז הגיש עתירה לבג"ץ
פְּרִי עֵץ הָדָר: סיור מצולם בשוק ארבעת המינים של מחנה יהודה
סוכות מירושלים: גדולי הזמר המזרחי והחסידי במחרוזת שמחה לחג • צפו
אברומי סמט מרקיד אתכם עם 25 דקות של שמחת בית השואבה
מנחם מאשקאוויטש מארח את ארהל'ה סמט לביצוע מקפיץ של הניגון החב"די
מוישי וולס ויואלי גרינפעלד בדואט מרגש לסוכות: "טאטע"
אהרלה סמט ומוטי ויזל מרקידים עם "אין סגולה כתורה"
קצין צה"ל דחף פעיל שמאל והוביל התכתשות סוערת בקואליציה • צפו
תיעוד נדיר: עדר של 16 ראמים שנולדו בטבע נצפו בנחל ציחור • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • חג הסוכות • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
כך פינו השוטרים באלימות את המתבצרים בסוכת הפוסק במאה שערים • צפו
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני חג הסוכות להורדה ולהדפסה
האמת נחשפת אחרי ההסתה החמורה: ביטלו את חקירת מרבית השבים מאומן
יום הכיפורים במחיצת מרן נשיא מועצת חכמי התורה הגר"ש כהן והגר"ש בעדני

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו