החשב הכללי: מה שווי הנכסים של המדינה וכמה ישראל עוד תשלם על פנסיה תקציבית

החשב הכללי: מה שווי הנכסים של המדינה וכמה ישראל עוד תשלם על פנסיה תקציבית?

הדוחות הכספיים של מדינת ישראל מתפרסמים היום • מדובר בדוח המקיף ביותר על כלכלת ישראל שמשקף בצורה הטובה ביותר את מצב המשק • באוצר מציינים לרעה את התנפחות הפנסיות התקציביות לגמלאי מערכת הביטחון, שמגיעות ל-840 מיליארד שקל
 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

כתבות נוספות בנושא:

החשב הכללי במשרד האוצר פרסם היום (שלישי) את הדוחות הכספיים של מדינת ישראל לשנת 2020 מהם עולה את מה שהיה ידוע לכל – שנת הקורונה גררה את המדינה לחובות עתק וצמיחה שלילית של התוצר. ואולם, הדוחות המפורטים חושפים מה בדיוק עומד מאחורי גירעון של 160 מיליארד שקל בשנה שעברה – לא את הכול אפשר להאשים את הקורונה.

לפי הדו"ח, ההכנסות ממיסים של מדינת ישראל ירדו בשנת 2020 בכ-7 מיליארדי שקלים, לכ-388 מיליארד שקל, לעומת 395 מיליארד שקל שנה קודם לכן. בעקבות הקורונה כלכלת ישראל הצטמקה ב-2.6% בשנת 2020, אך נפגעה פחות מכלכלות של מדינות רבות בעולם.

העודף בחשבון השוטף נשמר ודירוג האשראי של ישראל עלה בשלוש חברות הדירוג, דבר המצביע על הבעת אמון בכלכלה הישראלית שמצליחה לשמור על איתנות גם בעיתות משבר.

בעקבות הקורונה הממשלה הוציאה סכומים ניכרים מעבר למסגרת ההוצאה בתקציב ההמשכי ולכן במסגרת תיקונים לחוק יסוד משק מדינה, הוגדרו המסגרות לתוכנית הכלכלית להתמודדות עם משבר הקורונה.

היקף הנכסים של המדינה הסתכם בסוף שנת 2020 בכ-732 מיליארד שקל. בנוסף, ערך הקרקעות של מדינת ישראל נאמד בסך של כ-615 מיליארד שקל. היקף התחייבויות המדינה הסתכם בכ-3,191 מיליארד שקל.

התחייבויות אלו כוללות את התחייבויות של המוסד לביטוח לאומי כלפי מבוטחים או תלויים בסך של כ-946 מיליארד שקל, התחייבות להטבה בגין סיום יחסי עובד מעביד בסך של כ-873 מיליארד שקל, והתחייבות כולל חלויות שוטפות, בגין מלוות פנים וחוץ בסך של כ-1,061 מיליארד שקל.

למשל, הפנסיה התקציבית של עובדי המדינה ואנשי הביטחון: למרות שמספר הזכאים לפנסיה תקציבית הולך ופוחת, כי היא בוטלה למצטרפים חדשים כבר לפני כ-20 שנה, החבות של המדינה לזכאים ממשיכה לשבור שיאים. לפי הדוח, האוצר מעריך שיצטרך לשלם לפנסיונרים הזכאים להטבה זאת כ-840 מיליארד שקל, סכום שמתקרב לסך כלל החובות של מדינת ישראל, למשך כל תקופת חייהם.

מדובר בגידול של כ-43 מיליארד שקל לעומת ההערכה שבה נקב האוצר לפני שנה, בגלל תוספות שכר, היוון ועוד, וכנראה שגם שיתוף המידע הלוקה בחסר בין משרדי הביטחון לאוצר. שיא תזרים התשלומים לגמלאי הפנסיה התקציבית צפוי להגיע לשיא בשנת 2038, עם כ-35 מיליארד שקל. תשלום הפנסיות הנדיבות לגמלאים ומשפחותיהם יגיע לסיומו רק לקראת שנת 2090.

הדוחות הכספיים של מדינת ישראל מספקים לממשלה, לכנסת ולציבור הרחב, תמונת מצב מקיפה על פעילות הממשלה, נכסי הממשלה והתחייבויותיה. מטרת הדיווח הכספי היא לשקף באופן נאות את המצב הכספי והביצוע הכספי של הממשלה, לרבות מצבם של חברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "ברצוני להודות לחשב הכללי, רו"ח יהלי רוטנברג, על העבודה המאומצת ופרסום דו"ח כספי מורכב בתקופה מאתגרת זו. שמחתי לראות דוח מפורט, שקוף, מעמיק המנגיש לציבור את עבודת הממשלה. שנת 2020 התאפיינה בעבודה ללא תקציב מדינה ובאחת התקופות המורכבות שידעה מדינת ישראל. אנו פועלים במרץ להעביר תקציב מדינה אחראי ורפורמות חדשניות, כדי להניע את המשק וכלכלת ישראל".

החשב הכללי, יהלי רוטנברג: "הדוחות הכספיים של ממשלת ישראל מהווים את הדוח המקיף ביותר אודות פעילותה של הממשלה, והם מושתתים על מדידה חשבונאית ותהליך מורכב באמצעות מערכות מידע תומכות. האתגר המשמעותי במסגרת הדוחות הוא לייצר בסיס מידע כספי, כמותי, אמין ומאוחד על הפעילות הממשלתית. בנוסף, דוח זה מהווה נדבך חשוב של פעילות הממשלה לגילוי נאות ושקיפות. ברצוני להודות לחטיבת חשבונאות ודיווח באגף החשב הכללי, לחשבים והחשבונאיים הראשיים במשרדי הממשלה, לרשות החברות הממשלתית, ולמנהלי הכספים בחברות הממשלתיות ובתאגידים הסטטוטוריים, על ההתגייסות לאיסוף המידע, עריכה ופרסום בתקופה מאתגרת זו".

כתבות קשורות

החל מהיום: לא יבוצעו טסטים לנבחנים שלא יציגו תו ירוק בתוקף או בדיקת קורונה
נתוני "משכורת הנטו": זן הדלתא השפיע על שוק התעסוקה בחודש אוגוסט
ביטקוין, P2P ובורסה: הצעירים החרדים שסוחרים בשוק ההון • פרק שני
לצאת ממירוץ העכברים: הצעירים החרדים שסוחרים בשוק ההון • הצצה
ללמוד כיצד לזהות השקעות נסתרות
כשבוע ימים לחג הסוכות: מועצת החלב מתריעה מפני מחסור במוצרים
לראשונה באירופה: מדינה מכירה במטבע הביטקוין
שנה טובה ומתוקה: הישראלים קונים 2,000 טון דבש לקראת תשרי
מ-1 באוקטובר: רישיון נהיגה יהיה תקף עד גיל 70
המשרד להגנת הסביבה: אלה המפעלים המזהמים בארץ ומה מחיר הזיהום בישראל?
יוזמת החרם נגד ישראל חשודה במעילה מקרן הצדקה של בן אנד ג'ריס
הזווית הכלכלית: כמה השקיעה ארה"ב באפגניסטן ומה השווי של הטליבאן?
קרב המיליארדרים בחלל: ג'ף בזוס תובע את נאס"א בגלל אילון מאסק
שוד הקריפטו הגדול אי פעם: יותר מ-600 מיליון דולר נגנבו על ידי האקרים
שיא בנמל אשדוד: 7 מנופים פעלו בו זמנית לפריקת אוניית ענק • צפו
ח"כ אורי מקלב: "קיים פוטנציאל אדיר ולא מנוצל בתחום ההייטק החרדי, זהו עוול כלכלי שהתקציב החדש מתעלם מקידום ההון האנושי החרדי"
ישראל מתייקרת: לקראת עלייה של עשרות אחוזים במחירי העוף
למרות ביטול החל"ת: אחוזי האבטלה נשארים גבוהים • הנתונים המלאים

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו