השר סילבן שלום נגד חילול השבת בהזרמת הגז

בשבת החלה הזרמת הגז ממאגר תמר | ההערכה: הגז יגרום לחיסכון של כ-13 מליארד ₪ בשנה | מחירי החשמל יוזלו באופן הדרגתי | השר לאנרגיה ומים סילבן שלום: "בכוונתי לפעול להורדת יוקר המחייה לטובת כלל הציבור".

עצמאות אנרגטית: חברת נובל אנרג'י, בעלת השליטה הגדולה במאגר הגז תמר, הודיעה בתחילת השבוע ללקוחותיה, כי החלה הזרמת הגז לעבר ישראל. אך ההזרמה נעשתה בשבת תוך חילול שבת.

קרא עוד:

[postim]

כזכור, הנשיא שמעון פרס מחה על חילול השבת.

מרגע ההודעה ועד לקבלת הגז לתחנת הקבלה באשדוד תחלוף כיממה. אך בחברה כבר מגיבים בסיפוק וקובעים לוחות זמנים לאספקת הגז. לאחר קבלת הגז בתחנת אשדוד הוא יועבר ללקוחות בכל הארץ – לחברת החשמל, יצרני חשמל פרטיים, ומפעלי תעשייה.

משאב הטבע נותן לישראל לא רק עצמאות אנרגטית אלא מהווה חיסכון למדינה בהוצאות האנרגיה שלפי הערכות עומד על סדר גודל של כ-13 מיליארד ש"ח בשנה.

מדובר באירוע היסטורי-כלכלי, שייתן לישראל עצמאות אנרגטית לפחות עד שנת 2035.

השפעה על מחירי החשמל

עד כמה האירוע ישפיע על מחירי החשמל? ההערכה כי תהיה השפעה הדרגתית על הצרכן והשפעה משמעותית על הכלכלה הישראלית. הגז ישמש להפקת החשמל בתחנות הכוח של חברת החשמל, בתחנות כוח פרטיות ובמפעלי תעשייה.

במקביל, יקטן השימוש בסולר ובמזוט, שהם חומרים מזהמים ומחיר החשמל ירד בהדרגה, לאחר שעלה ב-24%, מאז הופסקה אספקת הגז ממצרים. ההורדה תשפר מאוד את כושר התחרות בעולם של התעשייה הישראלית. אבל, בעקבות המצוקה התזרימית שנגרמה לחברת החשמל, בגלל מחסור בגז במשך כשנה וחצי, והמחירים הגבוהים שהיא נאלצה לשלם עבור הדלקים החלופיים (מזוט וסולר) יעלה מחיר החשמל בחודש מאי ב-6.5% וב-2014 צפויה עליה נוספת של 2.4%. עליות אלה אמורות לסגור פער של יותר מ-7 מיליארד שקל, שנוצר בגין הדלקים החלופיים. רק לאחר מכן נוכל להרגיש את השפעת הגז "כחול לבן" על מחיר החשמל.

כזכור, בעקבות המלצות ועדת ששינסקי חוקק החוק מיסוי רווחים ממכירת גז טבעי, שאומר כי לחברות מפיקות הגז יינתן פטור ממס על הרווחים, עד שירוויחו כפליים מהסכום שהשקיעו בחיפושים ובקידוח. לאחר מכן, הן אמורות לשלם 20% מהרווחים עד ליום שבו יצטברו לחברות רווחים השווים ל-280% מההשקעה הראשונית, מהשלב הזה הן יחוייבו לשלם 50% מהרווחים. מעריכים, כי מאגר תמר יפעל 30 שנה ובמשך פעילותו זו הוא יצבור הכנסות בסכום של כ-79 מיליארד דולר, שמהם תזכה המדינה בכ-37 מיליארד דולר.

השר שלום מברך

השר סילבן שלום שר האנרגיה והמים מברך ואומר: "כניסת הגז הטבעי ממאגר תמר תוביל לחיסכון של כמיליארד שקל בחודש ולשיפור משמעותי ברמת החיים של כל אחד מאזרחי ישראל. הגז הטבעי שייכנס בקרוב יגדיל את הצמיחה באחוז או שניים כבר בשנה הקרובה. בכוונתי לפעול להורדת יוקר המחייה לטובת כלל הציבור".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *