הנגיד לשעבר, קליין: "תקציב דו-שנתי – אסון"

פרופ' דוד קליין ששימש כנגיד בנק ישראל לפני עשור, מתח ביקורת חריפה על שיטת התקציב הדו-שנתי והסביר: היא לא מתאימה למשק הישראלי.

בעוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו השליך את כל כובד משקלו במטרה לאשר את התקציב הדו-שנתי שהוגש ולכנסת ואושר לפני כשנתיים, הרי שעתה, לקראת הדיונים על הגשת תקציב נוסף מותח נגיד בנק ישראל לשעבר, דוד קליין, ביקורת חריפה על השיטה.

קרא עוד:

[postim]

לדברי קליין השיטה לא מתאימה למשק הישראלי בו מתרחשים שינויים תכופים ולא ניתן לדעת מה ילד יום. "במדינה בה קשה לחזות מה יהיה שנה קדימה, בלתי אפשרי להפעיל תקציב לשנתיים. המשך הפעלתו הוא חוסר אחריות", אמר.

הבכיר בכלכלה הישראלית לשעבר שמנימת דבריו השתמעה תמיכה בצעדיו של שר האוצר הנכנס, יאיר לפיד, הציע לו כי את התקציב הנוכחי לשנת 2013 יגיש במתכונת התקציב הקודם וישקיע את מיטב מרצו בהכנת תקציב לשנת 2014 אותו יגיש בהתאם למטרות החדשות שיגדיר בינתיים.

קליין ביקר עוד את אופן הגשת התקציב עד כה שלדבריו, היה מנותק מהמציאות הכלכלית ואפשר לחרוג מיעד הגרעון בקלות רבה מידי. הוא הגדיר את התקציב הדו-שנתי כ'מלכוד שלפיד יתקשה לצאת ממנו' והוא תלה בו ליקויים רבים.

הנגיד לשעבר אף הוסיף והציע לנגיד הנוכחי העומד על סף סיום תפקידו, שלא להתערב בשוק המט"ח ולחדול מלרכוש דולרים במטרה לשמור על שער חליפין גבוה בין השקל לדולר.

פישר נהג כך בשנתיים האחרונות וכך ייצב את שער הדולר ותמך בייצוא ובתעשייה המקומית, אולם צעדו זה זכה לביקורת מפי כלכלנים שלא הסכימו עם התערבותו חסרת הפשרות בכוחות השוק וניסיונותיו לשמור על שער חליפין באמצעים מלאכותיים, הנוגדים את כוחות השוק.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *