שר הכלכלה: "מעלותיו של 'חוק ההסדרים' רבים מחסרונותיו"

"אמשיך לתמוך במדיניות לפיה מועברים מאות חוקים 'במכה אחת', הגם שלא ניתן לערוך דיון מקיף בכל אחד מהם".

הוויכוח אודות 'חוק ההסדרים במשק' ניצת בכל שנה לקראת דיוני התקציב והפעם, מיהר שר הכלכלה הנכנס, נפתלי בנט לחוות את דעתו בנידון: למרות חסרונותיו של החוק, הוא עדיין טוב יותר בגלל היכולת 'להזיז דברים' במהירות, הודיע השר.

קרא עוד:

[postim]

במכתב ששיגר לתומכיו התנצל השר הטרי על כך שטרם עדכן אותם בהתפתחויות האחרונות ותלה את הדבר ב'עומס ראשוני די כבד' כהגדרתו. (בנט, ככל הנראה לחוץ מרעהו, שר האוצר, המרבה להתבטא בכתב ומשגר הודעות לתקשורת ושומר בכל על נוכחות תקשורתית גבוהה).

בנט עדכן כי עדיין לא החליט אלו יהיו חמשת הנושאים שאליהם יטיל את כל כובד משקלו ולדבריו מדובר בהחלטה גורלית אותה הוא טרם החליט והסביר כי המשימה העיקרית שלו בימים אלו היא לימוד הנושאים והתחומים עליהם הופקד, כשהוא מונה את תעסוקת החרדים בין הנושאים אותם הוא נדרש ללמוד בימים אלו.

שר הכלכלה מסביר את תכליתו של חוק ההסדרים: "הוא חוק שנלווה לתקציב המדינה, והוא מעין "כולבויניק" של מאות חוקים שקשה להעבירן בנפרד, אך תחת סד הזמנים של תקציב, אפשר "במכה אחת" להעביר הרבה דברים חשובים".

הוא מונה את יתרונותיו ואת חסרונותיו: "היתרון הגדול הוא שכך אפשר להזיז דברים מהר. תכניות, רפורמות קשות ועוד, שבדרך של שיגרה היו נתקעים חודשים ואף שנים.

"החיסרון הגדול הוא שישנה ביקורת פחותה על אותה חקיקה. כאשר אתה מקדם כל חוק בנפרד, לכולם יש זמן לבחון אותו: לתקשורת, לאופוזיציה, לציבור ולנוגעים בדבר.
"כאשר מאות חוקים מאוגדים תחת חוק אחד, עם תאריך "דדליין" דחוק, אז פשוט אין זמן להעמיק ולהבין את כל ההיבטים של העניין".

ואז, לבסוף, קובע את עמדתו בעניין: "בשלב זה אני מאמין שהיתרונות גדולים מן החסרונות, אך אבחן זאת בהמשך".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו