לאחר שרכש אמש לא פחות ממאה מיליון דולר, עלה היום שערו של הדולר והשאלה המסקרנת את הספקולנטים: האם הנגיד יעצור כאן, או שימשיך במסע הרכש?

מדובר במלחמת מוחות. מצד אחד נגיד בנק ישראל המבקש להגן על התעשייה וענף ענף הייצוא, ומצד שני ספקולנטים, סוחרי מט"ח המחפשים להתעשר בקלות על ידי חיזוי שערו של הדולר והשקעה באופציה המתאימה.

קרא עוד:

[postim]

לאחר הידרדרות בשער הדולר בשבועות האחרונים, שב אמש הנגיד ונקט בצעד בו הרבה לנקוט בעבר, ושהוכיח את עצמו בייצוב הדולר: הוא שב ורכש דולרים, כשאתמול בלבד נוספו לאוצר המדינה מאה מיליון דולר לאחר הוראת רכישה שנתן הנגיד.

בינתיים, נכון להיום, (שלישי) בצהריים הדולר נסחר בעלייה ונראה כי מתקפת הבלימה שנקט הנגיד הועילה וייצבה את שערו של הדולר מעל ל-3.6 ₪ לדולר. עדיין מדובר בשער נמוך ביחס לשער של 3.7 ₪ לדולר, בו דשדש הדולר במשך כמה חודשים, אולם הנגיד לא יכול היה לראות את הדולר חוצה את רף ה-3.6 ₪ לדולר ובזה הוא הצליח, בינתיים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל התייחסו להתערבות של בנק ישראל במסחר בדולר: "בנק ישראל מסלים את המאבק בספקולנטים בניסיון לבלום את המשך התיסוף בשקל אשר פוגע במגזר הייצוא הישראלי. כפי שהעריכו בשוק, רמת 3.6 היוותה עבור בנק ישראל קו אדום ועילה להתערבות במסחר. למרות האפקט המשמעותי בטווח קצר, היקף ההתערבות, כ-100 מיליון דולר, אינו גדול והוא מהווה יותר העברת מסר ויריית פתיחה בקרב שעשוי להיות מתמשך. כזכור, בנק ההשקעות גולדמן סאקס הציב לדולר-שקל יעד של 3.45, וזאת בעקבות תחילת הזרמת הגז ממאגר "תמר" והצפי החיובי למשק הישראלי, וכמובן שמדובר בשער חליפין בלתי נסבל עבור המשק הישראלי.

"כעת, מתחיל קרב מוחות בין הנגיד פישר לבין הספקולנטים. תרחיש אפשרי אחד הוא שהשוק יפנים את המסר ואנחנו נראה מפנה בצמד כבר עכשיו. חשוב לזכור, אם בסבב ההתערבויות הקודם, הדבר נעשה על רקע פיחות דרמטי בערכו של הדולר בעולם, הרי שכיום הדולר דווקא מתחזק בעולם, והדבר משחק לטובתו של בנק ישראל במהלך הנוכחי. מנגד, אם הספקולנטים ימשיכו לדחוף את הדולר-שקל מטה, בנק ישראל יצטרך להתערב שוב, בהיקפים הולכים וגדלים. הרמה הבאה של ההתערבות תהיה ככל הנראה סביב 3.57."