מי ששימש בעבר בתפקיד החשב הכללי באוצר מבקר את תקציב הגזירות אותו מתכן לפיד: במקום לעודד את הצמיחה במשק אנו מסתגרים בתוך עצמנו

פרופסור ירון זליכה, ששימש בעבר כחשב הכללי באוצר, תוקף בחדות את תקציב הקיצוצים שמכין לפיד למדינה: "זו אותה תוכנית שנכשלה בעבר ומנסים לבצעה שנית. הממשלה מבצעת מתקפה מאורגנת ואגרסיבית נגד כוח הקנייה של מעמד הביניים והשכבות החלשות ויאיר לפיד רק מחריף מגמה זו. איך הוא מגן על מעמד הביניים, בזה שהוא מנפיק הודעות לתקשורת?", אמר זליכה בראיון משודר שנערך עימו.

קרא עוד:

[postim]

זליכה הסתייג מעקרונות התוכנית שמציג לפיד, וקבע כי במקום לקצץ בהוצאות ולהעלות את שיעור המס, יש להביא לעידוד הצמיחה במשק, להגדלת הפריון בתעסוקה וכך לגרום לתשלום מיסים גבוהים יותר בלא להעלות את שיעור המס.

החשב הכללי לשעבר הסביר, כי כל עוד מחירי הדירות מאמירים והאזרח הקטן חושש לעתידו, הרי שהוא מעדיף לשמור על כספו ליום סגריר ולא להוציאו אותו. "מישהו צריך לחולל מנועי צמיחה כדי לחלץ המשק ממיתון ולא להיפך. יש להעלות הריבית כדי לעצור את עליית מחירי הדירות. כל עוד הציבור חושש מעליה במחירי הדירות ומפחית צריכה – לא תהיה צמיחה. צריך לעצור את ההשתוללות המטורפת בשוק ההון של חבורת הגזלנים ששודדת את כספי הפנסיה של הציבור", הוסיף זליכה.

למעשה, חילוקי הדעות הקוטביים אליהם נחשפנו, קיימים בקרב כלכלנים רבים המתחבטים בשאלה: כיצד להתמודד עם משבר כלכלי. בעוד יש הנוקטים בגישה הפשוטה לפיה יש לצמצמם בהוצאות ולהגדיל את גביית המס, הרי יש הקובעים דעה הפוכה בתכלית, לפיה על הממשל להוציא כסף על עידוד הצמיחה בכל ענפי המשק, צמיחה שתוביל לגבייה של מיסים רבים יותר ולפיתרון המשבר.