אט אט מתבהרת תוכנית הקיצוצים הדרקונית של לפיד: קצבאות הילדים יופחתו והמע"מ יעלה – כך מתכנן שר האוצר לדאוג למעמד הביניים על חשבון העניים. כמה תפסיד משפחה ממוצעת מקיצוץ הקצבאות, והאם ריקי כהן מחדרה תחוש בקיצוץ?

מס על רכבי יוקרה ודירות פאר? תשכחו מזה. זה היה ספין טוב, שהסתיר את הגזירות התקציביות מאחורי כותרות שווא. שר האוצר אכן מתכנן להטיל מס על מוצרי מותרות, אבל את הכסף הגדול הוא עומד לקחת מפיות הילדים הרעבים.

קרא עוד:

[postim]

קצבאות הילדים, שבמהלך כל השנים שמרו על ערכן, פחות או יותר, עומדות לספוג קיצוץ שיכניס לקופת המדינה כמה מיליארדי שקלים. קצבת הילדים תעמוד אחר הקיצוץ על סך של 150 ₪ לילד, לכל ילד ללא תלות במקומו במשפחה ובמספר הילדים בבית, וזו רק אחת מהגזירות שהאוצר עומד להטיל על הציבור בישראל.

כיום משלמת המדינה עבור קצבת ילדים סכום של 175 ₪ לילד הראשון במשפחה וסכום דומה לילד החמישי במשפחה ואילך, ועבור הילדים השני, השלישי והרביעי במשפחה משלם המוסד לביטוח לאומי סך של 263 ₪ לכל אחד מהם. כך יוצא כי משפחה שלה חמישה ילדים מקבלת כיום 1139 ₪ מידי חודש בסעיף קצבת הילדים ואילו יתקבלו גזירות האוצר תופחת הקצבה לסכום של 750 ₪ בלבד.

מדובר בקיצוץ כואב במיוחד והוא יפגע בעיקר בבני המעמדות הנמוכים ולא באלו הנמנים על מעמד הביניים, שכן מדובר בסכומים קבועים ושאינם תלויים בהכנסה כזו או אחרת. בעבור משפחה הנמנית על המעמד הנמוך והמשתכרת 7,000 ₪ בחודש מדובר בקיצוץ של 5.5% מההכנסה המשפחתית הכוללת בעוד אלו המשתייכים למעמד הביניים לא יחושו כלל בקיצוץ שיוריד סכום זניח מהכנסתם.

ריקי כהן מחדה, למשל, שיאיר לפיד מאד דואג לעתידה, לא תחוש בהפחתה של 389 ₪ מהכנסתה, שכן מדובר בפחות משני אחוזים מהכנסתה הכוללת. כך מבקש לפיד לקיים את הבטחתו לבוחריו והוא דורס את העניים בשעה שהוא מגן על מעמד הביניים.

מי לא יפגעו בקיצוצים הקרובים? – עובדי המגזר הציבורי. אלו מיוצגים נאמנה על ידי עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, שהודיע ללפיד על התנגדותו לכל קיצוץ בשכרם הגבוה וככל הידוע, קיצוץ בשכרם לא עלה על הפרק בפגישתו של לפיד אמש, עם ראש הממשלה.