שני האישים חלוקים בדעותיהם אודות גובה הגרעון בתקציב המדינה הבא. בעוד הנגיד מתעקש על יעד של 3%, הרי ששר האוצר סבור כי היעד בלתי אפשרי וכי יש להעלותו

לפיד מצוי בין הפטיש לסדן, ובקרוב יאלץ לנקוט עמדה ברורה ולהוביל החלטה שתסתיים בהתנגשות. השאלה היא: במי יתנגש שר האוצר, האם בנגיד בנק ישראל, או בהמון העם שיידרש לשלם מיסים גבוהים יותר?

קרא עוד:

[postim]

בינתיים שר האוצר מקיים פגישות, מאזין לדעות ונמנע מלפרסם הודעות לתקשורת, אבל בקרוב יצטרך להגיע להכרעה ולפעול על פיה, גם במחיר של התנגדות עזה שצפויה להישמע.

אם אמש עוד היה נראה כי לפיד שעה לעצתו של הנגיד והוא ימנע מלהעלות את יעד הגרעון, הרי שככל שנוקפות השעות מתברר כי המילה האחרונה טרם נאמרה, ואפשר כי לפיד יבקש בכל זאת להעלות את יעד הגרעון בתקציב הקרוב.

באוצר טוענים כי בלתי הגיוני יהיה להותיר את יעד הגרעון על 3% כפי שהוא כרגע, משום בכדי לעמוד בו יהיה על המדינה להוביל שורה של קיצוצים כואבים וזה עוד סביר, אבל העובדה לפיה אנו מצויים בעיצומה של שנת 2013 ובינתיים המדינה פועלת לפי מתכונת התקציב הקודם, הופכת את הדבר לבלתי אפשרי, וזאת משום שלא ניתן לגבות מיסים ולבטל פטורים וקצבאות באופן רטרואקטיבי מתחילת השנה האזרחית ובלתי אפשרי להעלות את המיסים בחדות, כך שהעלאה שתצא לפועל למשך חודשי השנה הנותרים תכסה את הבור התקציבי והגרעון יעמוד ביעדו הנוכחי.

עוד טוענים שם, כי כפי שזה נראה עכשיו, התקציב של השנה הנוכחית יסתיים בגרעון גבוה יותר מ-3%, ועל כן לא ניתן להמשיך ולדבוק ביעד שאינו בר-השגה.

הדיונים החשובים נקטעו עקב יציאתו של הנגיד לכנס של קרן המטבע הבינלאומית, וצפויים להתחדש עם שובו לישראל, בתחילת השבוע הבא, כשההערכה היא שבסופו של יום יעלה היעד ויעמוד על 4%.