כך אמר יו"ר ועדת הכספים הנכנס, ח"כ ניסן סלומיאנסקי והוסיף: עדיף להעלות את שיעור המס על החברות הגדולות ולא לגבות יותר מס מהאזרחים. לא יתכן ש'טבע' תשלם 0% מס והמע"מ יעלה ל-18%

אתמול נכנס ח"כ ניסו סלומיאנסקי לתפקידו החדש כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת. מדובר בתפקיד המרכז תחתיו עוצמה רבה ותקציב המדינה כולו, על סעיפיו ותתי סעיפיו הרבים טעונים את אישורו, ככזה מעניין לעקוב אחר התבטאויותיו של הח"כ שזה עתה נכנס לתפקידו.

קרא עוד:

[postim]

אבל הוא לא חוסך במילים. "יש סעיפים דוגמת העמקת הגבייה בשוק ותכנוני המס שחייבים להיאבק בהם. לא יכול להיות שטבע תשלם כמעט 0%. צריך לעשות סדר בכל הדבר הזה", הוא אומר בראיון ל'כלכליסט'.

סלומיאנסקי נוגע בנקודה רגישה מאד, וזאת לאחר שלפי ימים אחדים נודע כי הישראלי העשיר ביותר בעולם, עידן עופר, עומד לעקור לבריטניה מאחר ושם ידרש לשלם מס בשיעור נמוך מאשר בארץ. המדינה, בניסיון לעודד מפעלים גדולים בתעשייה העולמית, הבטיחה להם הקלות מס נרחבות ואילו ידרשו לשלם מס גבוה יותר ישקלו שוב את כדאיות הפעילות שלהם בארץ.

גם לכיוון החברות שרכשו את הזיכיונות להפקת גז ודלק מחופי ישראל יש לו הצהרה מעניינת: "ועדת ששינסקי עשתה טוב בהעלאת המיסוי על אוצרות הגז. אולי צריך למסות יותר את שאר האוצרות? יש רשימה של אלטרנטיבות שכתוצאה מהן אפשר להימנע מהעלות מסים וקיצוצים".

גם כאן מדובר על פתיחה של הסכמים חתומים, שעלולה להפר את אמון המשקיעים והחברות – בממשל בארץ, אבל סלומיאנסקי סבור כי הכול נכון יותר מאשר העלאת מיסים דרקונית מהאזרח הפשוט.

על החשש מפני סקטוריאליות של הועדה בראשותו הוא משיב: "אני מודה שאני סקטוריאלי באופן מוחלט לנושא ההתיישבות. אבל מדובר בהתיישבות בכל הארץ – שדרות, חצור וקרית שמונה למשל. ביחד עם שר השיכון, נקדם ככל שנוכל את ההתיישבות בפריפריה, ונשחרר את כל הלחץ מהמרכז". מעניין.