לפיד ופישר נפגשים עם נתניהו, על הפרק: תקציב המדינה

גם אם אחד מהם תכנן לטוס לחו"ל, השביתה קרקעה אותם למשרדיהם | ראש הממשלה, שר האוצר והנגיד נועדים כעת והם דנים בתקציב המדינה לשנה הקרובה | ברקע הדיונים: התנגדותו של הנגיד להעלאת יעד הגרעון

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

 • אמירת פרשת המן שתים מקרא ואחד תרגום ביחד עם מרן שה"ת הגר"ח קניבסקי

  תוכן מקודם

אלפי תושבים שתכננו לטוס לחו"ל, תקועים בארץ, לאחר ששביתת חברות התעופה הישראליות מצויה בעיצומה, אבל בדרך, יש גם מדינה לנהל, מה שהביא את ראש הממשלה ושר האוצר שלו להיוועד בשעה זו בירושלים יחד עם נגיד בנק ישראל, במסגרת המשך הדיונים על תקציב המדינה הקרוב.

קרא עוד:

[postim]

לצד השביתה האווירית, גם בסוגיית הגשת התקציב הזמן פועל לרעת שר האוצר, והוא מעוניין להגיע ולגבש הסכמות בהקדם בכדי להגיש את התקציב לעיון השרים וחברי הכנסת ולהביא לאישורו בקרוב.

המשוכה העיקרית שעליו לצלוח, היא התנגדותו העיקשת של הנגיד להעלאת יעד הגרעון. אם יוותר היעד הנוכחי על כנו, הרי שכל הקיצוצים אותם מתכנן לפיד לערוך, מצליחים לסתום רק חצי מהבור התקציבי אליו נקלעה המדינה, וכרגע אין לו מהיכן לקחת מיליארדים נוספים לכיסוי של כל הגרעון.

הפתרון שלפיד הציע, העלאת יעד הגרעון מ-3% ל-4% או ליותר, נתקל בהתנגדות עזה מצד הנגיד החושש לאמון השווקים הבינלאומיים ולהרעת מצבה הפיננסי של ישראל. פישר חותר להותרת יעד הגרעון על כנו, לאחר שהיעד הנוכחי נקבע רק לאחרונה, והוא רושם חריגה מהיעד הקודם שנקבע. המצב בו המדינה משנה את יעד הגרעון בכל פעם מחדש, עלול להביא, לדברי פישר, להתערערות אמון המשקיעים בעולם – בישראל, ואת המצב הזה מנסה פישר למנוע.

הבעיה היא כי ללפיד אין הרבה ברירות, וכשמגיע מצב בו אין כסף וגם אחרי הקיצוצים הקופה נותרת ריקה, אזי הוא מבקש להגדיל את תקרת החוב שנוטלת המדינה על עצמה, ולשנות את יעד הגרעון.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו