ועדת הכספים של הכנסת קיימה דיון במחיקת חובות הטייקונים אבל מנהלי הבנקים העדיפו לדחות את ההזמנה ולא להשתתף בדיון | דנקנר, שבעטיו התעוררה הסערה, שיגר מכת בו הוא כותב כי עקב שהותו בחו"ל נבצר ממנו להשתתף

אין להם מה להגיד? – זה הרושם שנוצר לאחר שמנהלי הבנקים הגדולים שזומנו לדיון שנערך בועדת הכספים של הכנסת בעניינם, ביכרו להיעדר ממנו ובאופן מופגן, אף אחד מהם לא התייצב לדיון שנערך ללא נוכחותם.

קרא עוד:

[postim]

עוד בלט בהיעדרו, נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי. שבעטיו התעוררה הסערה הנוכחית, לאחר שנודע כי בכוונת בנק לאומי למחוק לו חוב בשיעור של 150 מיליון שקל.

דנקנר השוהה בארגנטינה, היה הוגן יותר ושיגר מכתב לוועדה, בו הוא כותב כי רצה להגיע ולהסביר את עמדתו בעניין אולם לרגל שהותו בחו"ל נבצר ממנו להגיע.

"צריך לדאוג שהבנקים יהיו יציבים. אנו רוצים שהבנקים יתנו אשראי – שלא תהיה אבטלה ושתהיה צמיחה. שלא ייצא מכאן עליהום טוטאלי על הבנקים ומצד שני כל אלו שחייבים לא יחשבו שהגיעה שנת שמיטה", במילים אלו פתח יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי את הדיון שהתמקד בנושא התספורות המרובות ומחיקת החובות לאילי ההון על ידי הבנקים.

סלומינסקי שהתייחס להיעדרם של מנהלי הבנקים, גילה כי אחד ממנהלי הבנקים ביקש להגיע, אולם לאחר שנודע לו כי עמיתיו לא יגיעו, החליט אף הוא שלא להגיע, לאור חששו כי הביקורת תתמקד בו באופן פרטני. מי שכן הגיעו לדיון אלו הרגולטורים – ראש הרשות לני"ע שמואל האוזר והמפקח על הבנקים דודו זקן. בנוסף לכך הגיעו נציגי הבנקים ואיגוד הבנקים.

"הלוואה יש להחזיר", אמר המפקח על הבנקים, דוד זקן – אמירה שכל אזרח פשוט יודע אותה ורק אצל הטייקונים, משום מה, היא אינה מובנת מאליה. הוא הוסיף וגילה כי בשנתיים האחרונות חמשת הבנקים הגדולים הפרישו לחובות מסופקים 3.2 מיליארד שקל שהם כחצי אחוז מהיקף האשראי ופחות ממחצית החובות המסופקים לבנקים בעולם. הוא אמר כי ביקורת בנק ישראל על הסדרי החוב והתספורות מבוססת על הנחת יסוד שהלוואות צריך להחזיר עד השקל האחרון ותפקיד הפיקוח הוא לבדוק אם נעשו שיקולים לא עניינים במתן החוב ומיצוי כל הדרכים לגביית החוב.

מי שהציע לגלגל את האחריות למנהלי הבנקים היה ח"כ הרב משה גפני, עד לא מכבר יו"ר הוועדה. "הבנקים נותנים הלוואות לבעלי עסקים, גם כשהם יודעים שספק אם יוכלו לעמוד בהחזר החוב. היום גם מתברר שיש קשרים אישיים מאחורי ההסדרים. הבנקים נוהגים במבקשי אשראי ממשקי הבית בקשיחות אימתנית למרות שהם מתנהלים באופן שמרני ואחראי והבנקים לא יקרסו בגללם. לכן חייב להיות שוויון בהתייחסות ללווים גדולים כקטנים ואם יחסר כסף לבנק, שיפחיתו מהשכר לבכירים".