באפט רוכש 20% נוספים בחברת ישקר, לאחר שרק לפני חמש שנים רכש 80% ממנה מסטף ורטהיימר | המחיר ששילם עבור יתרת החברה משקף עלייה של מאה אחוז בשווייה, מאז שהכיר אותה לראשונה

ההשקעה הוכיחה את עצמה, מחיר החברה הכפיל את עצמו בחמש שנים וכעת הגיע הזמן להשלים את אותה עסקה ולסגור מעגל בן חמש שנים: המיליארדר האמריקאי וורן באפט משלים את ההשתלטות על חברת ישקר.

קרא עוד:

[postim]

באפט, הבעלים של חברת ברקשייר האת'ווי קונה 20% נוספים בחברת ישקר של משפחת ורטהיימר ב-2 מיליארד דולר, לפי שווי חברה של 10 מיליארד דולר – פי שניים מהשווי שבו בוצעה העסקה הקודמת – 5 מיליארד דולר בתמורה ל-80% מהחברה. בכך משלים באפט את ההשתלטות המלאה על חברת ישקר והוא יחזיק 100% מהמניות.

בשיחה עם "כלכליסט" אמר איתן ורטהיימר: "היה חשוב לנו למכור את העסק לפני שיהיו בעיות משפחתיות. אנחנו רואים מה קורה בעסקים משפחתיים אחרים, ולא צריך לחכות שיהיו בעיות. הליך המכירה התחיל מבחינתו כבר לפני 7 שנים בעסקה הראשונה למכירת 80% מהמניות. לשני הצדדים היו אופציות להשלמת העסקה".

בהודעה שפורסמה היום כותב וורן באפט: "מהרגע ש-IMC נכנסה לחיינו, השותף שלי צ'רלס מונגר ואני נהנינו מהחיבור של ברקשייר עם החברה, עם משפחת ורטהיימר ועם ההנהלה של החברה", כתב וורן באפט, יו"ר ומנכ"ל ברקשייר האת'ווי.

בעבר התבטא באפט כי רכישת ישקר מידי משפחת ורטהיימר היתה אחת הרכישות הטובות שעשה. במכתב השנתי של באפט בפברואר אשתקד לבעלי המניות של ברקשייר האת'וויי כתב באפט כי "חברת כלי החיתוך ש-80% ממנה בבעלותנו, ממשיכה להדהים אותנו".

באפט כתב אז, כי "הצמיחה במכירות והביצועים הכוללים בחברה ייחודיים בתעשייה שלה. המנהלים של ישקר, איתן ורטהיימר, יעקב הרפז ודני גולדמן, הם אסטרטגים ואנשי תפעול מבריקים. כשהעולם הכלכלי החל להתרסק בנובמבר 2008, הם האיצו את רכישת טונגלוי, יצרנית כלי חיתוך מובילה מיפן. טונגלוי ספגה נזק משמעותי מהצונאמי שפגע בצפון יפן באביב שעבר, אבל כעת זה לא ניכר בה: טונגלוי רשמה שיא מכירות ב-2011. ביקרתי במפעל באיוואקי בנובמבר ונמלאתי השראה מהמסירות וההתלהבות של הנהלת טונגלוי ושל צוות העובדים. הם קבוצה נפלאה, הזכאית להערצה ולהכרת התודה שלכם".