בש"ס מחזקים את לפיד אך ממשיכים להיאבק

הקולות במשק לדחיית גזירות לפיד שנויות במחלוקת ומעוררות הדים | ראשי ש"ס מברכים על ההחלטה אך מבטיחים להמשיך להאבק על מה שנכון בעיניהם | גורם בכיר בשוק ההון: "זו טעות קשה של לפיד, ניסוי מסוכן"

בעקבות החלטתו הדרמטית של שר האוצר יאיר לפיד, להגדיל את יעד הגרעון ולקזז את הקיצוץ המלא המתוכנן, רק בשנה הבאה, בירכו ראש תנועת ש"ס את לפיד.

קרא עוד:

[postim]

ח"כ אריה דרעי, מס' 2 בש"ס, אמר בתגובה: "אני מחזק את ידי שר האוצר שנענה לקריאתנו וקיבל את ההחלטה המתבקשת בעת הזאת, להגדיל את תקרת ההוצאה, הגדלת יעד הגרעון תצמצם את הפגיעה במשק ובאזרחי המדינה. ממשלת ישראל תקבל את תמיכתנו בכל החלטה נבונה שתקבל, אך יחד עם זאת נאבק בכל כוחנו בגזירות ובקיצוצים המתוכננים".

גם חברו לתנועה, ח"כ אלי ישי, פרסם הודעה דומה: "יש לחזק את ידי שר האוצר להעמיק את יעד הגירעון, דבר אשר עשוי וצריך, למזער את הפגיעה בשכבות החלשות ולהסיר במעט את החרב מעל צוואר שכבות הביניים. יחד עם זאת, על אף שצעדו זה חופף לתפיסתי לאורך השנים, יש חובה שהקיצוץ, על אף שהוקטן, לא ימצא דרכו יוצא לפועל על חשבון העשירונים התחתונים".

ואילו בשוק ההון, התגובות להצעת שר האוצר יאיר לפיד, להגדיל את יעד הגירעון השנה ל-4.9%, חלוקות.

"אלה לא חדשות כאלה רעות",, אמר ל"גלובס" סוחר נוסטרו בשוק המט"ח. "פה בישראל עושים מזה כותרות גדולות, אבל היה ברור ששנת 2013 גמורה ואי אפשר להחיל את כל הקיצוצים הנדרשים ב-4 חודשים. הרי התקציב יעבור רק באוגוסט".

לדברי הסוחר, אין בהצעת לפיד כדי לפגוע באמינות הפיסקלית של ישראל, כיוון שמדובר בתחזית ריאלית: "אני לא תומך נלהב של לפיד, אבל אני מעדיף מישהו שיגיד לי את האמת בפנים ולא יספר לי סיפורים כמו יובל שטייניץ. עדיף לבוא ולומר עכשיו, שאין סיכוי שנשיג את יעד הגירעון השנה ולכן הגירעון יהיה גבוה יותר, מאשר לדבר על יעד גירעון לא ריאלי ואז לפספס אותו בסוף השנה".

מנגד, נשמעו בשוק דברי ביקורת נוקבת על לפיד. "זה רע; רק יגדיל את הבור ב-2014. מכיון שהמשק לא הולך לזנק בהכנסות ממסים, הקיצוצים והמסים ב-2014 רק יגדלו", אומר ל"גלובס" גורם בכיר בשוק ההון. "אני מאוד מקווה שלפיד התייעץ עם פישר ועכשיו בכלל לא בטוח שפישר יוריד את הריבית. המצב במשק מחייב קיצוצים דרסטיים ובמקום זה משחקים באש. בעוד כחצי שנה, כשיצטרכו לקצץ, לא יהיו איומי שביתות? זו טעות קשה של לפיד, ניסוי מסוכן".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן