מזג האוויר דווקא שומר על יציבות אבל יעד הגרעון באוצר סובל מתנודתיות יתר | לאחר הודעות שונות וסותרות, אישרה היום הממשלה את העלאת יעד הגרעון לרמה של 4.65%

יעד הגרעון היווה יעד לחילוקי דעות חמורים בימים האחרונים, בין לשכת שר האוצר לבין נגיד בנק ישראל. בעוד הנגיד, פישר, מתנגד להעלאה של היעד, הרי שיאיר לפיד מנסה למשוך אותו כלפי מעלה, בהבינו כי אילו יתעקש לשמור על יעד גרעון נמוך, לא יוכל להציע תקציב שיעמוד ביעד, אלא אם כן יכלול גזירות כלכליות חמורות שאין הציבור יכול לעמוד בהן.

קרא עוד:

[postim]

אי לכך החליט לפיד, כי יעד הגירעון לשנת 2013 יהיה 4.65% והיעד ל-2014 יהיה 3%. הצעתו הונחה היום על שולחן הממשלה בישיבתה השבועית והיא אושרה ברוב קולות. כל השרים תמכו בהצעה, מלבד עמיר פרץ אשר נמנע בהצבעה, משום שביקש לדון בנפרד ביעד הגירעון של כל שנה בנפרד ולא לכרוך את שתי השנים בהצעה אחת.

לאחר שהיעד נקבע סופית, ייגשו פקידי האוצר לעבודה האמיתית, והיא: הכנת התקציב על פי המתווה הנוכחי.
יעד הגרעון ירד ב-0.25% בעקבות הביקורת הקשה מלשכת ראש הממשלה, בנק ישראל ומומחים בתחום. בהתייעצות עם נתניהו הוריד לפיד את יעד הגרעון ב-2.5 מיליארד שקל ל-46.5 מיליארד שקל בלבד (לעומת 50 מיליארד שקל בהצעה המקורית).

גם יעד הגרעון החדש נחשב גבוה מאד (לעומת היעד המקורי של 1.5% תוצר והיעד המעודכן של 3% שנקבעו בעבר). יצויין שהורדת דירוג האשראי המקומי על ידי חברת S&P תרמה להחלטת לפיד. באוצר רואים בצעד זה 'כרטיס צהוב' כנגד הגדלת הגרעון.

ביום חמישי האחרון, הזהירה סוכנות דירוג האשראי פיץ', כי העלאת הגרעון ל-4.9% עלולה לפגוע בדירוג של ישראל. בכירים בממשלה חוששים כי גרעון עצום יפגע בדירוג האשראי החיצוני של ישראל , בהשקעות ובצמיחה.