מבצעים תספורת? החזירו את הדיווידנדים

גם אתכם מרגיז שבעלי החברות הגדולות עושים 'תספורות' ומשתמטים מהחזר חובות, אבל זה לא מפריע להם למשוך דיווידנדים מהקופה המצומקת? | חוק שהגיש ח"כ חיים כץ מנסה למנוע בדיוק את המצב הזה

שמיטת החוב שביקש בנק לאומי להעניק חינם אין כסף לנוחי דנקנר לא יצאה לפועל לפי שעה, בעקבות הסערה הציבורית והתקשורתית שהתעוררה לאחר פרסום הדברים, אבל בשקט בשקט, בשנים האחרונות אושרו כמה וכמה הסדרי חוב ו'תספורות' למיניהם, וציבור המשקיעים הפסיד כסף רב שירד לטמיון.

קרא עוד:

[postim]

אבל ה'תספורות' לא מנעו מבעלי השליטה בחברות שהשתמטו לשלם את חובם, למשוך לכיסם הפרטי דיווידנדים בסכומים של מיליוני שקלים, בלי כל קשר למצב הכלכלי של החברה ולחוסר היכולת שלה להשיב את חובותיה לציבור. הצעת חוק שהגיש ח"כ חיים כץ, מנסה להתמודד עם התופעה המבישה ולגרום לבעלי השליטה בחברות להיות זהירים יותר עם משיכת הדיווידנדים ולא למהר ולהכריז על תספורת, כי זה עלול לפגוע בהם עצמם.

"בעלי שליטה שקיבלו דיווידנדים או תמריצים במשך 5 שנים לפני שהחברה ביצעה תספורת והסדר נושים – ישיבו לחברה את הדיווידנדים והתמריצים עד לגובה ההפרש שבין חובה המלא של החברה לבעלי תעודות ההשתתפות, ולבין הסכום ששולם להם בפועל עקב הסדר הנושים"- נכתב בהצעת החוק שהונחה על שולחן הכנסת, וכץ מקווה לשכנע את משרדי האוצר והמשפטים לתמוך בהצעת החוק, שתועלה להצבעה בקריאה הטרומית בעוד כ-45 ימים.

כץ הסביר כי: "העברת החוק תמנע את מה שקורה היום בשוק ההון הישראלי שבו יש חברות שבלי בושה מבצעות "תספורת" אבל הדיבידנדים מחולקים לבעלי השליטה. הצעת החוק תעשה סדר בשוק ההון הישראלי וכל מי שמגייס כסף בשוק ההון יידע שהוא גם חייב להחזירו. מדובר בעצם ב"הרמת מסך" על נכסים אישים. עם אישורה של הצעת החוק, ישקלו בעלי השליטה בחברה היטב את צעדיהם,בקשר להסדר הנושים".

כץ הוסיף כי "בשנים האחרונות אנו עדים לגל של חברות ציבוריות שלא פרעו את תעודות ההתחייבויות שלהן לציבור או פרעו רק חלק מהן, וביצעו תספורת. היקף הסדרי החוב בשנים 2008-2012 הגיע לסך של 21 מיליארד שקל. תופעה זו גרמה לנזקים רבים הן לציבור הנושים מכוח תעודות ההשתתפות והן למשק בכללותו. קרנות פנסיה רבות שרכשו תעודות התחייבות, הפסידו סכומי עתק עקב העובדה שחברות לא פרעו את חובן על פי תעודות ההשתתפות, ו/או פרעו רק חלק מהם".

"מהעבר השני, אותם בעלי שליטה בחברות שביצעו הסדרי נושים, ממשיכים לא פעם לנהל את עסקיהם בחברות אחרות ובדרך כלל ממשיכים לשלוט בחברות שביצעו הסדר נושים, חרף העובדה שהן לא פרעו את חובותיהם לבעלי תעודות ההתחייבות. לא פעם נקלעו חברות למצב של חדלות פרעון לאחר שבעלי השליטה משכו מהן בין בדיווידנדים ובין באמצעות תמריצים- סכומי עתק שחולקו להם", הוסיף.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *