מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: נפעל לתחרות בתחום הקרקעות

עו"ד שלמה בן אליהו היום בוועדת הכלכלה: יש לנהל בנפרד את קרקעות המינהל וקרקעות קק"ל | צעד זה לא יביא לירידת מחירים בטווח הקרוב, ברם, ימנע את כשל השוק הבא

בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת שהתקיים היום (רביעי) בנושא המונופול של רשות מקרקעי ישראל וההשלכות על מחירי הדיור, הודיע מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון עו"ד שלמה בן אליהו כי לדעתו "יש לחתור להפרדת נכסי קרן קיימת לישראל מניהולם על ידי רשות מקרקעי ישראל (המינהל), כך שיהיו שני גופים מתחרים שינהלו וישווקו קרקעות".

קרא עוד:

[postim]

עו"ד בן אליהו הוסיף כי "קק"ל מחזיקה בסדר גודל של כ-30-35 אחוז מהקרקעות באזורי הביקוש, לכן היא מסוגלת להוות מתחרה אפקטיבית למינהל בשוק הקרקעות. כמו בתקשורת, כאשר יש תחרות, תהליך השיווק מתייעל ומחיר המוצר יורד".

יצוין כי בין המדינה ובין קרן קיימת לישראל קיימת אמנה/חוזה משנות ה-60, לפיה קק"ל מוסרת את קרקעותיה לשיווק המינהל, כך שכשם שהמינהל מנהל את אדמות המדינה ואת קרקעות רשות הפיתוח, כך הוא מנהל גם את קרקעות קק"ל. ההצעה הנוכחית היא שקק"ל ינהלו את קרקעותיהם באופן עצמאי.

עמדת מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון היא, שכחלק מהצעדים שנועדו להורדת מחירי הקרקעות והדירות והגדלת ההיצע בעתיד, יש להפריד את ניהול קרקעות קרן קיימת לישראל מניהולם על ידי המינהל, כך שהמוצר יהיה זמין יותר וזול יותר ושיווק הקרקעות של גופים אלה יתייעל – כמו בכל שוק תחרותי. כמובן, שהליך כזה לא ישפיע כעת על מחירי הדיור. מדובר בתהליך ארוך, המצריך שינוי חקיקה, שינויים במיסוי, היערכות ארגונית ועוד, אשר ייקח מספר שנים. אך מן הראוי, להכין כבר עתה את תכנית המגירה להפרדה וכאשר הממשלה תחליט על רצונה להיפרד, ניתן יהיה ליישמה. יודגש, כי צעד זה לא יביא לירידת מחירים בטווח הקרוב, ברם, ימנע את כשל השוק הבא.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *