הנגיד רכש בחודש האחרון יותר מחצי מיליארד דולר | הרכישה המוגברת לא סייעה לו לשמור על שער השקל שלראשונה מזה זמן רב התחזק ועמד על מתחת 3.6 שקל לדולר

נגיד בנק ישראל ניסה לחזק את הביקוש לדולר, באמצעות רכישה מוגברת של דולרים בחודש האחרון, אולם השער היציג לא שעה לניסיונותיו, והוא המשיך לרשום ירידות. לראשונה מזה זמן רב, השקל נסחר בשבועיים האחרונים במחיר של פחות מ-3.6 שקל לדולר ובנק ישראל חושש מהשפעת השער הנמוך על היצואנים ועל היצרנים.

קרא עוד:

[postim]

אתמול פרסם בנק ישראל כי רכש 100 מיליון דולר בחודש אפריל אולם הוא לא התייחס לרכישות שביצע ביומיים האחרונים של החודש, ושנרשמו כפעולה שבוצעה בחודש הנוכחי. בסך הכול רכש בנק ישראל בחודש אפריל 530 מיליון דולר אולם קשה לאמוד את השפעת הרכישה על שוק המט"ח.

בבנק ישראל יטענו כי אילולי רכשו דולרים, אזי השער היציג של המטבע האמריקאי היה נקבע במחיר נמוך יותר מזה שהוא עומד עליו בימים אלו, אולם ככלות הכול, לאחר תקופה ארוכה בה הצליח פישר לשמור על רף של 3.6 שקל לדולר, שמתחת אליו השקל לא ירד, המחסום נשבר, השקל התחזק אל מול הדולר, וכיום ניתן לרכוש דולרים במחיר נמוך יותר מ-3.6 שקל.

רכישות הדולרים שביצע בנק ישראל בחודש אפריל הן הראשונות מאז חודש יולי בשנת 2011. 530 מיליון הדולרים שרכש הבנק בחודש שעבר מצטרפים לכ- 48.8 מיליארד הדולרים שרכש בנק ישראל בין השנים 2008 ו- 2011. כתוצאה מרכישות אלה, מסתכמות כעת יתרות המט"ח שמנהל הבנק בסכום של כ- 77.5 מיליארד דולר.