מיד לאחר הודעתו המפתיעה של פישר בדבר רכישת הדולרים והעלאת והורדת הריבית, התחיל הדולר לנסוק בחדות והוא נסחר כעת בעליות | האם יצליח פישר לייצב את מצבו לאורך זמן?

זה היה צפוי אבל פישר, כדרכו, הצליח להפתיע את כולם בעיתוי, בפרטים, ובתוכנית שהציג – חודשים בודדים לפני שהוא נוטש את תפקיד נגיד הבנק המרכזי לטובת מחליפו שזהותו טרם נקבעה.

קרא עוד:

[postim]

סטנלי פישר הודיע על רכישה מואצת של דולרים והפתיע בהודעתו על הפחתת הריבית במשק, בעיתוי לא מתוכנן מראש – צעד נדיר במערכת הפיננסית. האם לצעדיו יש השפעה של ממש? – בטווח המיידי אנו ערים להתחזקותו של הדולר, כפי שפישר היה מעוניין, והוא נסחר בסביבות 3.65 לאחר שבראשית השבוע, ערב הודעתו של פישר, נסחר הדולר ב-3.56 ואף פחות מכך.

האם צעדיו של הנגיד יועילו גם לטווח הארוך? – במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים כי בנק ישראל הצליח לחולל מפנה כלפי מעלה לטווח הקרוב בדולר-שקל: "אם בהתערבויות הקודמות שביצע בנק ישראל ראינו התנגדות של השוק למהלך, הרי שכעת אנחנו רואים תגובה הפוכה. לפי שעה נראה שהשוק לוקח ברצינות את המהלך ומוכן ללכת ביחד איתו. לעלייה החדה תרמה גם התחזקותו של הדולר בעולם".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: "מאמצי נגיד בנק ישראל נושאים פרי והשקל פוחת אל מול הדולר אל עבר רמת 3.65 שקלים ואף יותר. להערכתנו, בשלב הנוכחי, עד לפרישת הנגיד פישר, עשוי בנק ישראל להמשיך במדיניות אגרסיבית של בלימת ייסוף השקל. התחזקות הדולר בעולם, תורמת אף היא לפיחות השקל ומקטינה את הצורך של פעולות משמעותיות נוספות מצד בנק ישראל והאוצר".