המתכת הכסופה ששווייה נסק אל על, שווה היום פחות לאחר שמחירה ירד ב-38% בחצי השנה האחרונה | גם הזהב ממשיך לצלול ואחרי ששבר את שיא כל הזמנים הוא מצוי בירידה מתמדת | האם מחירי כלי הכסף יוזלו?

ייתכן ובקרוב נשלם פחות על גביע לקידוש, העשוי כסף טהור, ולא נסתפק יותר בגביע נחושת בציפוי כסף. זאת לאחר שמתכת הכסף ממשיכה לרדת ומחירה צלל בחצי השנה האחרונה בקרוב לארבעים אחוז. הניסיון מראה כי עליות המחירים מורגשות מיד בשווקים, אולם הירידות מתמהמהות משום מה, והצרכן אינו חש בהן, אולם לאחר תקופה, התחרות עושה את שלה והיצרניות ובעלי החנויות נאלצות ליישר קו עם המחיר החדש ולהוזיל את מחיר המכירה של כלי הכסף.

קרא עוד:

[postim]

היום בלבד ירד מחירו של הכסף בשיעור של 4% בבורסת הסחורות של ניו יורק, בעוד שהזהב השיל מערכו 1% ונסחר ברמה של 1,353 דולר לאונקיה. בכך משלים הכסף ירידה חדה של 38% בחצי השנה האחרונה ו-12% מתחילת החודש.

"הכסף נפל קרבן לגל של מכירות, והוריד איתה גם את מחיר הזהב, וזאת על רקע התחזקות הדולר האמריקאי והזהירות שמפגינים המשקיעים כלפי המתכות היקרות כהשקעות חלופיות", אמר סטן שאמו, אסטרטג בחברת המסחר IG מרקטס.

"להערכתנו, החולשה של הכסף קשורה לזהירות הגוברת בקרב המשקיעים, החוששים ממתכות יקרות ומכך שהסוחרים נאלצים לצמצם עמדות כדי לעמוד בדרישות במקומות אחרים", הוסיף.

על פי מחקר של קרן המטבע הבינלאומית שפורסם לפני מספר חודשים, ניתן לייחס כ40%-50% מהתנועות במחיר הזהב מאז שנת 2002, להתנהגות שער הדולר האמריקני. בהתאם, ירידה בשערו של הדולר מגדילה את כוח הקניה של מטבעות במדינות לא דולריות, מה שמוביל לרוב לעליות במחירי הסחורות, ובמיוחד במחיר הזהב.