ביום ראשון הקרוב: המע"מ עולה באחוז

העלאת המע"מ נדחתה ליום ראשון בבוקר לאחר שהיא תוכננה להיכנס לתוקפה בראשית החודש הלועזי שחל בשבת | יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ: "העניים ומעמד הביניים הנמוך והבינוני יפגעו קשות כתוצאה מהמהלך, ואי השוויון יגדל"

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • "אנשים ניסו להתפרץ למשאית הגופות" העדויות של זק"א

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

מיום ראשון נתחיל לשלם יותר. הגזירה הראשונה שמוציאה לפועל הממשלה הנוכחית ושתורגש בארנק של כל אחד מאיתנו, יוצאת לדרך ביום ראשון הקרוב. מאז נשלם כולנו אחוז נוסף על כל מה שנרכוש, תוצאת העלאת המע"מ באחוז נוסף.

קרא עוד:

[postim]‬‏

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי שהודיע על כך היום, הסביר כי המהלך יצא לדרך רק ביום ראשון בכדי לתת לעסקים את האפשרות להתכונן אליו מבלי לחלל את השבת.

מלכתחילה תוכננה ההעלאה להתבצע בראשון לחודש, אולם התאריך יוצא בשבת ועל כן הוחלט לדחות את העלאה ביום אחד.

מוקדם יותר פנתה יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' ללפיד בבקשה לדחות את העלאת המע"מ, אך לא בטוח שהתכוונה לדחייה ביממה אחת. "אני קוראת לך לדחות בשלב זה את העלאת המע"מ עד לבדיקה מקיפה ויסודית של השפעותיו של צעד קשה זה על האזרחים ועל כלכלת ישראל, ולבחון אלטרנטיבות כלכליות והוגנות יותר לגביית המס. אם נעשתה הבדיקה אבקש לראות את מסקנותיה, ואם לא אני מפצירה בך – לבצע אותה בטרם תתרחש פגיעה שאין ממנה חזרה", כתבה.

"מדובר במכשיר אהוב על הממשלה לסתימת הגירעונות. כל כך קל לפגוע מהיום למחר בציבור שאינו שייך לשום קבוצת כוח", הוסיפה יחימוביץ'

יחימוביץ' טוענת כי על פי נתוני מנהל הכנסות המדינה, אחרי העלאת המע"מ, ישלם העשירון הראשון מע"מ בשיעור של 7.5% מהכנסתו, בעוד העשירון העשירי, העני ביותר, זה שהכנסתו קטנה יותר משכר המינימום במשק, ישלם כ-40% מהכנסתו על מע"מ.

"מספרים אלה מדברים בעד עצמם", כתבה יחימוביץ' ללפיד. "העניים ומעמד הביניים הנמוך והבינוני יפגעו קשות כתוצאה מהמהלך, אי השוויון יגדל, וגם כלכלית אין בכך הגיון: מדובר במס שמקטין צריכה וכתוצאה מכך מקטין ביקושים, ומביא להאטה בפעילות הכלכלית במשק".

"העלאת המע"מ תעביר מכיסי האזרחים להכנסות המדינה 4 מיליארד שקל בשנה", המשיכה יחימוביץ'. "קשה להתעלם מהעובדה שזה בדיוק סך הטבות המס שקיבלו 4 החברות העשירות והחזקות במשק ב-2011. מדוע אם כן ממי שנשאו ונושאים בעול, ומעולם לא השתתפו בשום "מסיבה" כפי שהתבטאת לאחרונה, מופעל מכשיר המע"מ, במקום לבטל פטורים (אפילו לא להעלות מס!) על החזקים שאינם משלמים מיסים?".

"אני מודעת לכך שמדובר במכשיר אהוב על הממשלה לסתימת הגירעונות התקציביים, בין היתר כי ניתן להטילו מהיום למחר", סיכמה יחימוביץ'. "מדובר גם בציבור שכה קל לפגוע בו משום שאינו שייך לשום קבוצת כוח כמו אותן ארבע חברות שקיבלו מהמדינה אותו סכום בדיוק, במקום לתת אותו (הם שילמו מיליארד שקלים כנגד הארבעה שקבלו). חרף הקלות הזאת, מוטלת עלייך החובה והאחריות כשר האוצר אשר הבטיח מפורשות כי לא יישלח ידו אל כיסיו של מעמד הביניים להימנע מהצעד השגוי הזה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן