שניים נגד אחד; לפיד ועיני מיישרים קו נגד נתניהו

ראש הממשלה מעוניין לקדם את הרפורמה בנמלי ישראל, ולשם כך הוא מבקש להגביל בחוק את אפשרות השבתת הנמלים, אבל מי שניצב לצידו של יו"ר ההסתדרות, המתנגד כמובן לצעד כזה, הוא לא אחר מאשר שר האוצר, המגונן שוב על החזקים במשק

יאיר לפיד היכה בחרדים, בחלשים, במקבלי הקצבאות ובמשלמי המיסים, אבל בוועדים הגדולים ובעובדי הנמלים הוא לא נגע. הוא פחד מעוצמתם. וגם עכשיו כשראש הממשלה מנסה לעשות זאת במקומו, שר האוצר מגלה התנגדות ומתייצב לצידו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני ושניהם מיישרים קו נגד נתניהו.

קרא עוד:

[postim]

ראש הממשלה מנסה לגבש הצעת חוק שתגביל את חוקיות השביתה בשירותים חיוניים למדינה כנמלים, בתי חולים, חברת החשמל והרכבות. הצעת החוק אותה מבקש נתניהו להציע גורסת כי בטרם קיומה של שביתה באותם מוסדות, יש לקיים בוררות בפני מוסד שיוקם לשם כך, ושיכריע במחלוקת בין הממשלה לבין החברה המבקשת לשבות.

ההערכה היא כי נתניהו מבקש, בעיקר, להגביל את יכולתם של עובדי הנמלים לשבות. הם עשויים לעשות כך לקראת הכוונה לערוך רפורמה מקיפה בנמלים, לקצץ במשכורות העתק ובהטבות הניתנות לעובדים, ולהכניס נמל חדש שיפתח את השוק לתחרות. נתניהו תולה תקוות רבות בהגברת התחרות בתחום והוא סבור כי הדבר יביא להורדת יוקר המחיה שכן מחיר המוצרים המיובאים וחומרי הגלם לתעשייה המקומית ירד, לאחר שהתחרות תגבר.

אולם בדרך לאישור החוק האמור, צפויים החברות הגדולות העלולות להיפגע ממנו לשבות, והדבר עלול אף להגיע לשביתה כללית במשק בהנהגתו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני החש כי החוק החדש ישמוט אצת נשק השביתה מתוך ידיו, והאיום הגדול שבעזרתו הוא מצליח להשיג כמעט את כל מבוקשו, יתפוגג כלא היה.

כרגע לא ברור אם הצעת החוק תעבור את מבחן בג"צ, שכן היא פוגעת בזכות השביתה המוקנית לכל עובד המאוגד בהסתדרות, ומה שהפתיע את המערכת הכלכלית הייתה התייצבותו של שר האוצר לימינו של עיני במחלוקת.

לשכתו של לפיד מסרה כי הדבר אינו עומד על הפרק מבחינתו, ובכך אותת לפיד לנתניהו כי אינו מתכוון לתמוך בו בצעד אותו הוא מבקש לנקוט. אם אכן יסרב לפיד להצטרף ליוזמה, קשה לראות כיצד היא תצלח את המשוכות הרבות שנכונו לה, וכך עשוי לפיד לקבור במו ידיו יוזמה ברוכה שעתידה להוריד את המחירים במשק.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו