האטה במשק? גביית המיסים נמוכה מהתחזית

הכנת תקציב המדינה מתבססת במידה רבה על תחזית גביית המיסים, אבל נתוני רשות המיסים מחודשי השנה הראשונים מראים כי גביית המיסים נמוכה מהתחזית המוקדמת ועלולה ליצור גרעון נוסף בחודש האחרון של השנה

 • מחפשים דירה בלב רמת בית שמש ד'? אתם חייבים לשמוע על ההטבה הזו

  תוכן מקודם

 • "חיפשתי להרגיש שייכת" נערה חרדית בסיפור מטלטל

  תוכן מקודם

 • קברוך דיין האמת: הרב חיים טודרוס גולדבלט זצ"ל

  תוכן מקודם

 • האברך שדאג לעשרות משפחות במצוקה נפטר מהמחלה

  תוכן מקודם

טעות בחשבון: תקציב המדינה הנוכחי הוכן בהסתמך על תחזית גביית מיסים בשיעור של 236 מיליארד שקל בשנת 2013 אולם מנתוני החודשים האחרונים מתברר כי המדינה גבתה מיסים בשיעור שעד לסוף השנה יצטבר לכ-234 מיליארד שקל בלבד, כלומר, שני מיליארד שקל פחות ממה שהמדינה זקוקה לו.

קרא עוד:

[postim]‬‏

על פי דו"ח שהוכן במרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי תחזית ההכנסות ממסים לשנת 2013 עומדת על כ-236 מיליארד שקל, ובשנת 2014 על 259.2 מיליארד שקל, אך הכנסות המדינה בחודשים ינואר-מאי 2013 הסתכמו בכ-97.5 מיליארד שקל, כלומר קצב שנתי של כ-234 מיליארד שקל. עם זאת, ראוי לציין כי ההכנסות ממסים עשויות לגדול בתקופה הקרובה בשל העלאות המס שחלו בחודש יוני.

אבל זו לא השנה הראשונה בה התחזית אינה תואמת את המציאות: מהדוח עולה כי קיים פער בין תחזית הכנסות המדינה ממסים להכנסות בפועל בכל השנים משנת 1999 ועד לשנת 2012, פרט לשנת 2005. הפער נע בין תחזית נמוכה בכ-8% (בשנת 2000) ועד לתחזית גבוהה בכ-9% (בשנים 2003-2002). הפער הגבוה ביותר עומד על כ-14.2 מיליארד שקל (בשנים 2002-2003, 2012), והוא נוצר בשל תחזית גבוהה בשנים אלה.

על פי הכנסות המדינה בחודשים ינואר-מאי 2013, הנתון השנתי צפוי לעמוד על כ-234 מיליארד שקל , הנמוך בחצי מיליארד שקל מהתחזית (במונחים שנתיים). מבדיקת העמידה בתחזיות ב-14 השנים האחרונות עולה כי ב-7 שנים ההכנסות בפועל היו גבוהות מהתחזיות, ב-6 שנים נמוכות מהתחזיות ובשנה אחת בדומה לתחזיות.

לפי דוח בנק ישראל, הפערים מלמדים על הצורך באמידה מדויקת יותר של הכנסות המדינה אשר תביא לשיפור תהליך הכנת התקציב. דוח מבקר המדינה מצא כי משרד האוצר לא לוקח בחשבון את מדיניות בנק ישראל באשר לעמידה ביעד האינפלציה, וזהו אחד הגורמים לאי עמידה בתחזיות על-פני רוב השנים האחרונות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell