לאחר שנישא על גלי התהילה, ימים ספורים לפני סיום תפקידו כנגיד בנק ישראל סופג פישר ביקורת עזה מהחשב הכללי לשעבר במשרד האוצר | פרופ' ירון זליכה: "אחרי חמש שנים אפשר לומר שהוא כישלון" | והוא גם מסביר מדוע

לא חסין מביקורת: סטנלי פישר אורז מזוודות, בנק ישראל שיגר הזמנות לעיתונאים לטקס הפרידה של הנגיד מהבנק וברקע נשמעים קולות צורמים. פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר והיום מרצה בקריה האקדמית אונו, תוקף היום בחריפות את נגיד בנק ישראל היוצא סטנלי פישר ומכנה אותו "כישלון".

קרא עוד:

[postim]

"לפני 5 שנים הוויכוח בינינו היה תיאורטי", אמר זליכה בראיון לגלי צה"ל. "אני הזהרתי מהורדת הריבית ואמרתי שרכישות הדולרים יורידו את הדולר ב-2-3 אגורות לשקל אך במחיר של זינוק במחירי הדירות. היום זה כבר לא תיאורטי. הוא טעה. אחרי 5 שנים אפשר לומר שהוא כישלון".

"בישראל יש קשר חזק בין הריבית למחירי הדירות. פישר ידע את זה", הוסיף זליכה. "אני הזהרתי אותו עוד לפני 5 שנים והוא לא הקשיב. מחירי הדירות הגבוהים הם מדכאי צמיחה בטווח הבינוני-ארוך. פישר לקח מאות אלפי זוגות צעירים, שהם מנוע הצמיחה העתידי של המשק, ודחף אותם לקחת הלוואות עתק כדי לקנות דירות במחירים המאמירים. מה התוצאה? פגיעה בצריכה הפרטית ומיתון במשק".

זליכה גם התייחס למחקר הכנסת שהראה כי פקידי אגף התקציבים במשרד האוצר טועים באופן סיסטמי בתחזית ההכנסות שלהם בתקציב המדינה. משנת 1999 הצליחו פקידי האוצר לספק תחזית הכנסות מדויקת רק פעם אחת – בשנת 2005.

"יש להם תואר ראשון בכלכלה במסגרתו הם למדו קורס מאקרו כלכלה", הסביר זליכה. "זה הופך אותם למומחים? ממש לא. אם הייתי לומד מבוא לאורטופדיה היית נותן לי לטפל לך בגב? לא. אז איך אנחנו נותנים לאנשים שלמדו מבוא למאקרו כלכלה לנהל לנו את המשק ולהשפיע על חייהם של מיליונים?"