למרות המחאה ובתום דיון ארוך אישרה הממשלה את ההצעה שמבקשת להשאיר בישראל כ-60% מהגז הנמצא בקידוחי הים | "בזכות ההחלטה שקיבלנו היום ייהנו כל אזרחי ישראל מהמתנה הזאת", אמר ראש הממשלה | יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ ראובן ריבלין החליט לצאת נגד עמדת מפלגתו וראש הממשלה ולחבור ליו"ר האופוזיציה | מחר יגישו עתירה להעביר את הדיון לכנסת

הממשלה אישרה היום (ראשון) את ההחלטה להגדיל את כמות הגז למשק הישראלי ל- 540 מיליארד מטר מעוקב (BCM). עם זאת, 40% מהגז הטבעי עדיין ייוצא מחוץ למדינת ישראל, למרות המחאות של השבועות האחרונים. "מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע – גז ובכמויות עצומות. בזכות ההחלטה שקיבלנו היום ייהנו כל אזרחי ישראל מהמתנה הזאת. נוזיל את יוקר המחיה בתחום החשמל באמצעות הגז שיזרום למשק הישראלי, ונשקיע ברווחת הציבור בזכות הרווחים שייכנסו לקופת המדינה מייצוא הגז", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתום הישיבה.

קרא עוד:

[postim]‬‏

מנתונים שהוצגו בישיבה, בשנת 2012 צרך המשק הישראלי 7 מיליארד מטר מעוקב של גז. על פי הממשלה, משמעות הנתונים האלה היא שגם בהתאם לתחזית של עלייה משמעותית בצריכת הגז, הכמות תספיק לפחות ל-25 שנה. "כל עיכוב ביישום ההחלטה מעמיד בסכנה את יכולת המדינה לממש את רווחי משאבי הגז שלנו.

אסור שהגז יישאר באדמה מתחת לשכבות הבירוקרטיה והפופוליזם", הוסיף ראש הממשלה. "אני רוצה להגיד דבר אחד יסודי – בלי שיהיה יצוא גז, לא יהיה גז לשוק המקומי", הדגיש נתניהו. "אלה הכללים הבסיסיים לגבי איך מפיקים גז מהמים. אם לא יהיה יצוא לא יהיה גז לשוק המקומי, אנחנו צריכים להוציא את הגז מחוץ למים והשילוב הנכון בין השוק מקומי ליצוא זה מה שאנחנו עושים היום". על התכנית עצמה אמר ראש הממשלה: "הגז שבו התברכה ישראל יכול לתת מענה לשני צרכים של ישראל: לספק אנרגיה זולה יותר ולמלא את קופת המדינה בעשרות מיליארדי שקלים כתוצאה מייצוא. האיזון בין הדברים הללו הוא לא דבר של מה בכך, דנו בזה הרבה זמן ומצאנו את האיזון הנכון".

שר התשתיות והאנרגיה סילבן שלום אמר על ההחלטה שהתקבלה בממשלה: "אנחנו נותנים אופק לתעשיה ולתחבורה להשקיע כדי לעבור הסבה לגז, זה יחסוך מיליארדים למשק. ההחלטה עומדת לעשות מהפכה של ממש, הגז יוזיל לנו את תעריפי האנרגיה, המים וגם את תעריפי המוצרים – למפעלים שמייצרים אותם יהיו עלויות נמוכות יותר בגלל הירידה במחירי החשמל והגז".

מנגד, חבר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד) הודיע כי בכוונתו להגיש יחד עם יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', עתירה לבג"ץ נגד ייצוא הגז הטבעי מחוץ לישראל.
בעתירה יידרשו יושב ראש הכנסת לשעבר ומנהיגת מפלגת העבודה להעביר את ההכרעה בסוגית ייצוא הגז לכנסת. בשבוע שעבר החליטו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר יאיר לפיד על מתווה במסגרתו 60% מהגז יישאר בישראל וישמש לצרכים מקומיים ואילו 40% ממנו ישמש לייצוא אל מחוץ לארץ. ריבלין הסביר כי מאחר ובעבר המלצות ועדת שישינסקי עוגנו בחקיקה בכנסת, יש להמשיך את הקו ולהביא כל החלטה בעלת השפעה בנושא להכרעה במליאה. "היקף ייצוא הגז וכל ההסדרים הקשורים בסוגית הגז הטבעי, הוא נושא בעל השפעה עצומה על הדורות הבאים ובעל השלכות משמעותיות על חוסנה הכלכלי והחברתי של המדינה", הסביר ריבלין.